We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Konut fiyatlarındaki artış

9 0 0
19.06.2022

Konut fiyatları yükselişini sürdürürken fiyatlardaki artışın balon olup olmadığı tartışmaları da devam ediyor.

Konut fiyatlarındaki artışın nedenlerine bakılınca öncelikle büyük şehirlerdeki arsa maliyetlerindeki artış dikkat çekiyor. Nüfusun kalabalık olduğu ve iş yerlerine, toplu ulaşım araçlarına ve ana yollara yakın olan bölgelerde arsa maliyetleri hızla artmaya devam ediyor.

Bunun dışında COVID-19 pandemisi ve sonrasında yaşanan süreç emtia fiyatlarının hızla artmasına neden oldu. Artan maliyetler inşaat maliyetlerini beraberinde artırdı. Bu da konut fiyatlarında artışa neden oldu.

Bir başka neden ise maliyetlerin artması küçük ölçekli müteahhitlerin piyasadan çekilmesine neden oldu. Bu durum konut üretim hızını yavaşlattı. Konut üretim hızının düşmesiyle birlikte arz talebi karşılayamaz hale geldi. Konut arzı talebinden az oldukça fiyatlar artmaya devam eder.

Türkiye’de konut talebi yıllık 800 bin seviyelerinde ancak buna karşılık üretim yıllık 550 bin dolaylarında seyrediyor. Eğer arz talebi karşılayamıyorsa bu durumda fiyatlar yükselir. Tam tersi durumda da arz talebin çok üzerindeyse bu defa fiyatlar düşer ve yeni fiyat dengesi oluşur.

Konut fiyatlarındaki artışa rağmen konut talebinin yüksek olması öncelikle sosyolojik nedenlerden kaynaklı olduğu söylenebilir. Barınma, insanoğlunun en temel ihtiyacıdır. Artan kira fiyatlarıyla birlikte vatandaşlar ödedikleri paranın boşa gittiğini düşündüğü için (haklı olarak) “hiç olmazsa iyi kötü bir ev alayım on yılda maaşıma........

© Milat


Get it on Google Play