We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Enflasyon ve yeni uygulamalar

5 0 0
12.06.2022

Enflasyon ve hayat pahalılığı gündemimizdeki yerini korumaya devam ediyor. Enflasyon aylık bazda düşse de enerji gibi bütçemizi doğrudan etkileyen ürünlerdeki fiyat artışları bu düşüşü çok hissettirmiyor.

Diğer taraftan enflasyon yüksek olmasına rağmen piyasada canlılık devam ediyor.

Peki, alım gücü azalmasına rağmen piyasa neden ve nasıl canlılığını sürdürüyor?

Piyasadaki genel görüş “bugün dünden pahalı olabilir ancak yarından ucuz.” Bu nedenle vatandaşlar yarın ihtiyacı olacak olan veya ihtiyacı olacağını düşündüğü ürünleri bugünden alıyor.

Fiyatların artmasına ve sabit geliri sebebiyle alım gücünün azalmasına rağmen vatandaş kredi kartı veya kredi çekerek borçlanma yoluyla tüketimlerini artırıyor. Çünkü aklında “borcumu ödeyemezsem faiz oranı enflasyon oranından düşük zaten” düşüncesi hâkim.

Bu nedenle piyasa canlılığını korumaya devam ediyor. Alınan malın fiyatı enflasyon oranının üzerinde arttığı için “en kötü ihtimalle fiyat artacağı için aldığım fiyata belki daha üstüne ikinci el piyasasında satarım kullandığım yanıma kâr kalır” düşüncesi piyasada canlılığın artarak devam etmesini sağlıyor.

Maliyet enflasyonunun yanında talep enflasyonunun da yaşandığı ülkemizde HMB, BDDK, SPK ve TCMB’nin son adımları kur istikrarını sağlayarak enflasyonun düşmesine katkı sağlaması düşünülüyor.

Ancak açıklanan getiri oranının enflasyon oranından düşük olması vatandaşın bu yatırım araçlarına geçmesinin önündeki bir engel........

© Milat


Get it on Google Play