We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik diplomasi

4 0 0
10.07.2022

Küresel ekonomide yaşanan türbülans tüm dünyayı etkilemeye devam ediyor.

COVID-19 Pandemisi küresel dengelerdeki değişmeyi katbekat artırarak siyasi ve iktisadi dengeleri altüst etti.

Milliyetçi söylemlerle seçilen ABD eski başkanı Trump, COVID-19 pandemisinin neden olduğu ekonomik türbülans sebebiyle girdiği seçimlerde seçilememiş yerini mevcut ABD Başkanı Biden’a devretmişti.

Pandemi sürecinin siyasi ve iktisadi etkilerinin yoğun bir şekilde yaşandığı dönemde bir de Rusya-Ukrayna savaşı çıkınca uygulanan yaptırımlar sebebiyle yaşanan dalgalanma şiddetini daha fazla artırdı.

Geçtiğimiz haftalarda İngiltere kabinesinde birbiri ardına gelen istifalar sonunda İngiltere Başbakanı Boris Johnson da istifa kararı almak zorunda kaldı.

Doğalgaz ve petrol başta olmak üzere enerji alanında büyük problemler yaşanırken çeşitli emtia ve tahıl konusunda da büyük sorunlar yaşanmaya devam ediyor. Tahıl sorununun çözümü için Türkiye devreye girmiş ve savaşın yaşandığı bölgelerden tahıl ithal eden ülkelerdeki yaşanan sorunların çözümünde aktif rol oynamaya devam etmektedir.

Türkiye’nin küresel problemlerin çözümünde aktif rol oynaması Türkiye’nin bölgesel ve küresel gücünü giderek artırdığı söylenebilir. Nitekim Türkiye’nin son dönemdeki diplomatik başarıları tüm dünyanın ilgisini çekiyor.

Rusya-Ukrayna savaşı üzerinden yürütülen barış diplomasisi, tahıl sorununun çözümü için........

© Milat


Get it on Google Play