We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomik Belirsizlikler

16 1 0
01.08.2022

Dünya ekonomisi büyük bir belirsizliğe doğru ilerliyor. Bu belirsizlik yeni bir denge arayışından kaynaklanıyor.

BREXIT süreci bugün tam olarak anlaşılamasa da küresel dengelerde büyük bir sarsıntıya neden oldu. Özellikle 2008 küresel finans krizi ve sonrasında yaşanan 2011 Avrupa borç krizi AB’nin temellerini sarstı. Nitekim krizin etkilerinden bir türlü kurtulamayan AB’den ilk olarak İngiltere ayrıldı.

Başlangıcı ekonomik bir birlik olan AB yaşanan krizler sonrasında vatandaşlarına eski refahı yaşatamadı. Nitekim krizlerin ardından ekonomik problemlerden kurtulamayan AB, COVID-19 pandemisiyle başlayıp Rusya-Ukrayna savaşı ve uygulanan yaptırımlarla artan bir şiddetle ekonomik problemlerle mücadele etmeye devam ediyor.

ABD, parasının küresel bir rezerv para olmasının avantajını kullanırken 30 trilyon doları aşan borcunu pek düşünüyor gibi görünmüyor. ABD, Rusya’ya uygulanan yaptırımlar sayesinde AB’ye LNG satışlarını hızla artırdı. AB’de ise doğalgaz fiyatları artmaya devam ederken 223,8 Avro’ya çıkarak rekor kırdı. Artan doğalgaz fiyatları sebebiyle birbirinden farklı ve birçok kişiye garip gelen kısıtlama tedbirleri uygulamaya başladı.

ABD’ye bakıldığında FED bilanço küçültme ve faiz indirimi politikalarının bir sonucu olarak iki çeyrek üst üste küçülmesi sebebiyle teknik anlamda resesyona girdi. Enflasyonu düşürmek için uygulanan faiz artırımı ile piyasadan para çekerek talebi daraltma politikası uygulanıyor. Ancak bu durumun devam etmesi piyasalar........

© Milat


Get it on Google Play