We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ekonomide yol haritası

6 0 0
17.04.2022

Ekonomi politikaları temelinde önemli tercihleri içinde barındırır. Politika tercihleri temelde bir faktörü merkeze alır. Merkeze alınan sorun çözülmeye doğru giderken merkez dışındakilerde bazı bozulmalar meydana gelebilir.

Örnek vermek gerekirse, Phillips eğrisine göre işsizlik ve enflasyon arasında ters oranlı bir ilişki vardır. Yani biri artarken diğeri azalır.

İşte tercih edilen politikaya göre işsizliği azaltmak isterken enflasyonun yükselmesine neden olmaktadır. Bunun tersi de geçerlidir. Enflasyonu düşürmek isterken işsizliğin artmasına neden olur.

Burada enflasyon ve işsizlikle ilgili bazı konuların gözden kaçırılmaması gerekir. Enflasyonun talep ve maliyet olmak üzere iki temel nedeni vardır. Burada işsizliğin azalırken enflasyonun artmasına neden olan konu talep yönlüdür. Yani bir ekonomide işsizlik azalırken daha fazla kişi harcama yapacağı için toplam talep artmaya başlar. Bu da talep enflasyonuna neden olur.

Politika yapıcılar burada şu soruya cevap vererek tercihlerini yaparlar “alım gücünün azalması mı yoksa toplumun bir kesiminin hiçbir şey alamaması mı?

Phillips eğrisine göre ikisi maalesef aynı anda özellikle kısa vadede çözülmüyor.

Bugün Türkiye ekonomisinde tercih edilen politikanın işsizliğin azaltılması yönünde olduğunu görüyoruz. Nitekim Cumhurbaşkanı da bu doğrultuda uyguladıkları yeni ekonomi politikaları için “yatırım, üretim, istihdam, ihracat” odaklı büyüme modelini sürekli vurguluyor.

Peki, enflasyon böyle sürekli devam mı edecek?

İşte........

© Milat


Get it on Google Play