We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Dış politikaların ekonomik…

15 3 0
25.07.2022

Dünya siyasi ve iktisadi dengesini ararken Türkiye bir yandan varlığını tehdit eden örgütlerle mücadele ediyor diğer taraftan yeni atılımlarla yeni düzendeki yerini güçlendirmeye çalışıyor.

Türkiye, son dönemde yürüttüğü diplomatik adımlarla dünyada adından en çok söz ettiren ülke... Gerek İsveç ve Finlandiya’nın NATO üyeliği başvurusu sürecinde uyguladığı politika, yürüttüğü diplomasi ve elde ettiği kazanımlar gerekse Rusya ve Ukrayna’yı Türkiye’de masaya oturtması önemli diplomatik başarı oldu.

Türkiye, bu adımlarına bir yenisini daha ekleyerek tüm dünyayı ilgilendiren önemli bir sorunun çözümüne aracılık etti. Tahıl krizinin çözülmesinde en önemli rolü oynayan Türkiye tüm dünyaya adından söz ettirmeyi başardı.

Türkiye’nin uluslararası alandaki bu hamleleri sadece bunlarla sınırlı değil. Son dönemde BAE, İsrail ve Suudi Arabistan ile ilişkilerin normalleşmesi adımlarının atılması Türkiye’nin yürüttüğü stratejik diplomatik adımlara örnek olarak gösterilebilir. Bu adımlar Türkiye’ye doğrudan yatırım, yeni ihracat pazarı, turist ve enerji arz güvenliği kazanımları olarak geri dönüyor.

Türkiye’nin attığı adımlardan bir diğeri de uluslararası doğrudan yatırımları Türkiye’ye çekme girişimleridir. COVID-19 pandemi süreciyle başlayan küresel tedarik zinciri sorunu Rusya-Ukrayna savaşıyla daha büyük bir krize girdi.

Gerek hammadde, gerek ara mamul gerekse nihai mamul tedarik sorunu yaşayan küresel ekonomi bu ihtiyacını gidermek içinTürkiye’ye yöneldi. Coğrafi konumu ve güçlü........

© Milat


Get it on Google Play