We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Değişim rüzgârı ve Türkiye

6 0 0
22.05.2022

Üretimin Çin’e kayması ancak finansal sistemin ve temel ekonomik zihniyetin ABD/AB merkezli “Batı” tarafında kalması dünyada büyük bir dengesizliğe neden oluyordu.

Bu dengesizlik yaşanırken Trump’ın ekonomik milliyetçiliği körüklemesi, İngiltere’nin AB’den ayrılması, pandemi süreci ve Rusya-Ukrayna savaşıdeğişimi hızlandırdı.

Fransa Cumhurbaşkanı “NATO’nun beyin ölümü gerçekleşmiş” sözlerini duymuştuk.

Böyle bir durumdan İsveç ve Finlandiya’nın NATO’ya üyelik başvurusu yaptığı günlere geldik.

Türkiye değişen küresel sisteme ekonomik ve siyasi hazırlıklar yaparken bunun etkilerini dış politikada net bir şekilde görebiliyoruz.

Pandemi sürecinde neredeyse iki katına çıkarak yaklaşık 9 trilyon dolara ulaşan FED bilançosunun 2024 sonuna kadar 6,4 trilyon dolara düşebileceği tahmin ediliyor.

Küresel enflasyonist sürecin yaşandığı bu dönemde FED’in faiz artırımı ve bilanço küçültme kararı gelişmekte olan ülkelerde ciddi problemlere neden oluyor. Türkiye uyguladığı yeni ekonomi modeliyle cari açık sürecinden cari denge sürecine geçmeye hazırlanıyor.

Yılın ilk üç ayında yaşanan yüksek cari açık sebebiyle ekonomi modelinin tutmadığını ve bu nedenle doların yükseldiği ve hızla daha fazla yükseleceği yaygarasını koparanlar yüksek cari açık ve yüksek faiz sistemine dayalı ekonomi modelini benimseyenlerdir.

Türkiye uyguladığı negatif reel faiz politikasıyla beraber sıcak paranın Türkiye’den çıkışını büyük ölçüde sağlamıştı.FED’in bilanço küçültme politikası........

© Milat


Get it on Google Play