We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Yeni düşman karbon mu olacak?

11 0 0
06.04.2022

Aşı yaptırarak, sosyal mesafe kurallarına riayet ederek, büyük marketlerde hatta açık havada maske takarak büyük düşman Kovid ile savaşarak üzerinize düşeni yaptınız.

Sonra ikinci büyük düşman olan Putin’in karşısında Zelenski’ye de destek vererek sorumluluğunuzu yerinize getirdiniz. Şimdi de sırada bir diğer düşman olan karbonla savaş mı var?

Bilindiği gibi Paris İklim Anlaşması’nın hedeflerinden biri küresel ısınmanın 1,5 derecenin altında tutulmasıdır. Bunun için de sera gazı emisyonlarının azaltılması şart diyorlar.

IPCC'nin (İklim Değişikliği Paneli) Üçüncü Çalışma Grubu, “İklim Değişikliği 2022: İklim Değişikliğinin Azaltılması” başlıklı raporu, 195 üye ülke tarafından geçenlerde onaylandı.

Raporda “küresel sıcaklık artışı 1,5 dereceyle sınırlandırmalı” denildi. Ayrıca altyapı, enerji, ulaşım, demir-çelik, binalar ve sanayi başta olmak üzere tüm sektörlerde, küresel emisyonların 2030'a kadar yüzde 43 azaltılması için adımlar atılacak.

Ne var ki AB Komisyonu tarafından alınan bir kararla “nükleer enerji santral” yatırımları yeşil ve sürdürülebilir ekonomik aktivite olarak tanımlanacak.

Hayvancılığa savaş açan Gates ise, “İklim Felaketini Nasıl Önleriz” kitabında ısrarla besi hayvancılığının sera gazına katkı yaptığını........

© Milat


Get it on Google Play