We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Totalitarizmin psikolojisi

17 15 1
30.06.2022

Bir ara “ileride, Covid-19 salgınını analiz eden gerçek uzmanlar, psikologlar çıkacaktır” demiştim. Bir bakıma bu vahim tiyatroyu destekleyenlerin zihinlerinde neler olup bittiğini merak ediyordum.

Bu merakımı, Belçika'daki Ghent Üniversitesi'nde Psikoloji ve Eğitim Bölümü'nde profesör olan Mattias Desmet giderdi. Zira yakın bir zamanda “Totalitarizmin Psikolojisi” adlı bir kitap yayınladı.

Desmet, küresel pandemi sırasında milyarlarca insanın tutum ve davranışlarını şekillendiren yaygın korkuyu analiz ediyor.

Son yıllarda yapılan araştırmalar, zihinsel sağlık sorunlarının giderek arttığını gösteriyor. Bu işlev bozukluğunu tersine çevirmeye çalışmak yerine, hala savunmasız insanları yanlış yönlendirmeye ve sömürmeye devam ediyorlar.

Öyle ki, Vehbi Koç Vakfı tarafından kendilerine “İnsanlığa Üstün Hizmet Ödülü” verilen Uğur Şahin ve Özlem Türeci ikilisi, “Yeni dalga kapıda! Zararsız olacağına dair elimizde bir veri yok” diyerek yine panik havası oluşturmayı denediler.

Desmet'in pandemiye verilen duygusal tepkiye ilişkin değerlendirmesinin temel tezi de burada yatıyor. Kalabalık psikolojisi…

Toplumdaki baskın güçlerin manipülasyon ve davranışlarından etkilenen bireylerin, grupların ve kalabalıkların davranışlarını........

© Milat


Get it on Google Play