We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mockingbird (Alaycı Kuş) operasyonu…

30 26 1
28.07.2022

1948'de, CIA tarafından ana akım medyaya yönelik bir operasyon başlatıldı. Soğuk savaş döneminde Sovyetler karşıtı bir proje olarak hayata geçirilen bu projenin adı; Alaycı Kuş Operasyonu’dur.

CIA, bu girişim için yılda 1 milyar dolar (toplam bütçesinin yaklaşık üçte biri) harcadı. Anlayacağınız CIA adına cephe açmak için binlerce gazeteciye rüşvet verildi. Biz buna satın alındı diyelim.

İlk elde işe alınanlar, CBS News, Time, Life, Newsweek ve New York Times’den Hollywood'un Paramount Stüdyolarına kadar uzanıyor.

1953'ten sonra projeyi CIA şefi Allen W. Dulles yönetti. Hani şu; “Hedef insan zihnindeki savaşı kazanmaktır. Zihin yıkama ile ideolojisini ve inancını değiştirmek ve gerekirse bir Mançurya Kobayı yaratmaktır” diyen şahıs.

Bu zamana kadar Alaycı Kuş Operasyonu 25 gazete ve haber ajansı üzerinde büyük bir etkiye sahipti. Bu organizasyonları William Paley (CBS), Henry Luce ( Time Magazine ve Life Magazine ), Arthur Hays Sulzberger ( New York Times ), Helen Rogers Reid ( New York Herald Tribune ), Dorothy Schiff ( New York Post ) ve Alfred Friendly (Washi ngton Post'un genel yayın yönetmeni) yönetiyordu.

1976'da Senatör Frank Church'ün CIA hakkındaki soruşturması, CIA’nın medyadaki yolsuzluğunu ortaya çıkarmıştı. Yani deşifre oldular.

Alaycı Kuş Operasyonu daha sonra........

© Milat


Get it on Google Play