We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İnsanlık şuur tutulması yaşıyor

6 0 0
01.06.2022

Bakışları sürekli olarak başkalarının elde edeceği kara odaklanmış menfaatçilerin, belediye önlerinde, bakanlıkların arka bahçelerinde elde dosya ile sıraya girmiş makam, itibar, para ve torpil tutkunlarının gittikçe çoğaldığı bu yozlaşma çağında Diogenes gibi bu sefalete havlayan ve ısıran bilgeler de kalmadı.

Diogenes konformizmin bataklığında çırpınan bu zavallı lüpçülere inat hayatın temel titreşimini yakalayarak, uygulamalı bir biçimde yalın gerçeğe ulaşma başarısını elde edebilmiştir.

Onun için müstehcenlik sokakta yarı çıplak bir vaziyette köpek hayatı yaşamak değildir asıl müstehcenlik siyasetçilerden menfaat elde etmek için mide bulandırıcı bir çabanın, yalakalığın, ezikliğin ve zayıflığın içerisinde bulunmaktır.

Uzunca bir zamandır topluluk halinde yaşayan insanların bireysellikten uzak bir bilinçle, taklit yoluyla ve biraz da el yordamıyla ilerlediğini görüyoruz.

François Rabelais'in beş romanından oluşan Gargantua ve Pantagruel'deki ana karakterlerden biri olan Panurge’ünhikayesini bilirsiniz.

Pantagruel’in gemisi deniz ortasında koyun yüklü bir şileple karşılaşır ancak celep görünüşünden ötürü Panurge’ye koyun satmak istemez üstelik bir de onunda alay eder.

Bu durumda koyunları iyi tanıyan Panurge, en büyük koyunu........

© Milat


Get it on Google Play