We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Bozulan insanı nasıl düzelteceğiz?

3 0 0
18.05.2022

1776'da kurulduğundan beri, 235 takvim yılının 214'ünü savaşarak geçirmiş bir ülkedir ABD. Tüm başkanları teknik olarak “savaş başkanları” olarak tarihe geçmiştir.

ABD'nin savaşsız beş yıl geçirdiği tek zaman 1935-1940 dönemidirki o da büyük buhran dönemine denk gelir.

Demem o ki bugün Orta Doğu İslam coğrafyasında yaşanan göçlerin, sefaletin, varlık içinde yokluğun, yoksulluğun yegâne sorumlusu bu devlettir. Kimse göçmen meselesinde ABD’nin NATO’nun oynadığı rolü görmezden gelemez.

Evet, ekonomi ve göçmen krizinin ülkemizi derinden etkilediği bir gerçek. Kimse ekonominin iyiye gittiğini söyleyemez ve göçmen sorununu da görmezden gelemez.

Örneğin kimse kıtlık çektiği söylenen Doğu Afrika ülkesi Madagaskar’dan bile börülce ithal eden ülkemizin tarım politikalarının iyi olduğunu iddia edemez.

Keza tarım alanlarımız boş dururken neden Sudan ve Nijerya gibi ülkelerde tarım ürünleri yetiştirme derdine düştüğümüzün mantıklı bir izahı da yoktur.

Kısacası ekonomide, sağlıkta, eğitimde, kültürde, tarımda sıkıntılar var mı? Var. Bunlar can yakan dertler mi? Evet. Peki, tüm bu sorunlar düzeltilebilir mi? Kesinlikle düzelir.

Yalnız, Ahmet Hamdi Tanpınar’ın dediği gibi, “Evet, her şeyin bir........

© Milat


Get it on Google Play