We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Tahıl koridoru Türkiye'nin…

8 1 0
05.08.2022

Jeoekonomi ve jeopolitik alanın en belirleyici unsuru ve üzerinde odaklandığı en temel konu, güç ve gücün kullanımıdır.

Dünyanın yeniden şekilleneceği bir süreç tüm sancıları ile beraber yaşanmaktadır. Ekonomi ve Enerjinin belirleyici olduğu bu süreç sonunda, günümüz dünyasından çok daha farklı bir dünya coğrafyası ve uluslararası ilişkilerin şekilleneceği muhakkaktır.

Var olan realite de; Türkiye, uluslararası politikada jeopolitik ve stratejik açılardan öne çıkan kilit konumu dolayısıyla önemli bir aktör konumunda.

Tahıl koridoru ile potansiyel olarak felaketle sonuçlanabilecek bir küresel gıda krizi tehdidinin önlenmesinde anahtar ülke konumuna gelen Türkiye, Dünyanın 5’ten ibaret olmadığını pratikte göstermiş oldu.

Türkiye, tüm dünyanın/insanlığın, belki de çaresiz ve çözümsüz kaldığı bir durumda tekrardan ''one minute'' diyerek ilkinden farklı bir amaçla küresel dünyayı bir masa etrafında toplamıştır.

Küresel siyasette yeni hedef ve amaçlar ve kaynak keşfi, bir taraftan dünya enerji arz güvenliğinin sağlanması için yeni politikalar belirlerken diğer yandan Türkiye'yi uluslararası politikada söz sahibi ve küresel enerji arenasında önemli oyunculardan biri yapmıştır.

Günümüzde ülkelerin güç parametreleri, artık birbirlerinden bağımsız yalın unsurlar olarak değil, her biri yeni fonksiyonlarla birbirini etkileyen dinamik........

© Milat


Get it on Google Play