We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Parçalı bulutlu bir muhalefet…

13 1 0
29.07.2022

Her toplumda şu veya bu şekilde daima iktidarlar olmuştur. Dolayısıyla demokrasi, sadece seçimle iktidarı tayin etmekten ibaret olmayıp, aynı zamanda seçimler yoluyla muhalefeti de belirlemektedir.

Bir ülkenin politik haritasında, dik bir muhalefetin olması siyaset ve demokrasi açısından önemlidir.

Dik ve ayakları yere basan, daha yerli ve omurgası sağlam bir muhalefet, tabiidir ki mevcut iktidarı, ülkenin yararına olacak şeylerde sürekli teşvik ve motive eder.

Demokrasinin iyi işleyebilmesi için, her şeyden önce bir ülkenin veya devletin, kuruluş felsefesi ve ulaşılması öngörülen kısa-orta-uzun vadeli milli hedefleri üzerinde bütün siyasi partilerin uzlaşmış olmaları gerekmektedir. Bu durumda partilere düşen görev, ülkeyi bu hedeflere sevk edecek ve götürecek yolları, metotları ve stratejileri bulmak, tespit etmek ve toplumu bunlara ikna etmekten ibarettir. Partiler arasındaki farklılıklar yol, metot ve stratejilerde, farklı düşünmek-muhalif olmak meşru ve demokratik bir haktır.

Dolayısıyla siyasi muhalefet, bir çalışma alanı olarak, birçok disiplinin kesişim noktasında yer almalıdır. Sosyoloji, psikoloji, sosyal psikoloji, örgüt psikolojisi, antropoloji, hukuk, yönetim bilimleri ve........

© Milat


Get it on Google Play