We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kazananların ve kaybedenlerin…

13 0 6
06.05.2022

Ukrayna jeopolitik ve stratejik bağlamda Rusya açısından ciddi bir kırılma hattının üzerinde bulunuyor; Rusya için Avrupa’nın doğusuna ve Balkanlara açılan bir kapı durumunda.

Soğuk Savaş’ın sona ermesinden sonra oluşan yeni dünya düzeninde, Bağımsız Devletler Topluluğu (BDT) içinde Rusya Federasyonu’nun 2000’li yıllardan itibaren Putin liderliğinde Çarlık dönemindeki ihtişamlı hayatına geri dönme gayretleri ve Neo Avrasyacı siyaset bugün yaşanan olayların Jeopolitik sebeplerini aslında çok net ortaya koyuyor.

Rusya’nın bu savaşı başlatmadan önce öngörmediği birçok askeri, diplomatik, ekonomik ve siyasi sorunla karşı karşıya kalması göstermektedir ki, Moskova Ukrayna’yı işgal ederek umduğunu bulamadığı gibi, Kızıl ordu’nun Afganistan’da karşılaştığına benzeyen ancak Moskova’nın çok hazırlıklı olmadığı birçok önemli sorunu içeren uzun dönemli bir yıpratma savaşı ortamıyla yüz yüze gelmeye başlamıştır.

Psikolojik savaş, bir kritik durum ve kriz esnasında iletişim vasıtaları ile diğer psikolojik araçlar kullanarak hedef kitle üzerinde baskı yaratmak veya tutum ve davranışlar üzerinde istendik yönde etki oluşturmak olarak tanımlanabilir. Bu tekniğin Ukrayna Krizinde de taraflar tarafından yoğun olarak kullanıldığı ve bu durumun doğru kararlara ulaşmada bir engel oluşturduğu görülmektedir.

Savaşın kaybedenleri sadece Rusya ve Ukrayna mı?........

© Milat


Get it on Google Play