We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Açlık ve var olan küresel ekonomik…

12 0 0
27.05.2022

Dünya genelinde Kasım 2019’da başlayan Pandemi ile yaşanacak kırılmaların ne denli büyük ve zor olacağını hiç kimse tahmin edemedi. Her alanda yaşanan yeni süreçler ileride yaşanacak süreçlerin az çok habercisiydi.

Tüm dünyaya çok hızlı bir şekilde yayılan böylesi bir salgının küresel ekonomide önemli değişimleri tetiklemesi bekleniyordu belki. Fakat üretimden tüketime, ulusal politikalardan uluslararası düzenlemelere kadar birçok alanda değişimin kendini bu denli hissettireceği açıkçası beklenmiyordu.

Sosyolojik bir vakıadır, Her ekonomik krizin oluşumunda bir hastalık olma şartı bulunmasa da hemen her salgının ekonomik ve/veya politik bir sonucu olabileceği öngörülebilmektedir.

Salgın döneminde karantina ve sokağa çıkma yasağı gibi sosyal izolasyonuygulamaları ekonomik hayatı zaten durma noktasına getirmişti.

Art arda yaşanan arz ve talep şokları üretimden tüketime, taşımadan tedarik zincirlerine, ticaretten finansa kadar tüm alanlarda dalgalanma ve daralmalara nedendi.

Hali hazırda tüm dünyada yaşanan ekonomik kriz ile dünya ülkeleri uzun zamandır ilk kez ne yapacağını bilemez hale gelmiştir.

Evet küresel salgın insanlığı hazırlıksız yakaladı. Bilim ve teknolojinin göz kamaştıracak boyutlarda geliştiği bir dönemde, salgın ekonomik ve toplumsal hayatı hiç beklenmedik bir........

© Milat


Get it on Google Play