We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ortadoğu bilinmezliğinde Amerika

3 0 0
17.01.2019

Amerika Başkanı Trump’ın askeri birliklerini Suriye’den çekeceği açıklamasından sonra, dünyanın gözleri Ortadoğu’ya çevrildi. Dünyada ‘Amerika Ortadoğu’dan çekiliyor mu?’ sorusuna cevap bulmak için sayısız analiz yapılmaktadır. Şimdiye kadar Amerika’nın Ortadoğu’dan çekilmesine dair tatmin edici bir açıklamaya henüz ulaşılmış değildir.

Suriye’den iki bin civarındaki askerini çekme kararından hareketle Amerika’nın Ortadoğu’dan tamamen çekileceği sonucuna ulaşmak, bir hayalden başka bir şey değildir. Hiçbir süper gücün Ortadoğu’dan çekilme şeklinde bir lüksü yoktur. Rusya ve Çin’in her yolu deneyerek Ortadoğu’ya yerleşme çabalarının olduğu bir dönemde, Amerika’nın bölgeden çekilmesi mümkün değildir. Ortadoğu’da hegemonik güç olanın ancak Çin’i ve Rusya’yı kontrol edebileceğini bilen Amerika, Ortadoğu’dan çekilmeyecektir. Amerika, Ortadoğu’da yeni bir oyun planı bulma ve uygulama arayışında olup, Ortadoğu’da günümüzün şartlarına uygun bir şekilde varlığını derinleştirmenin peşindedir.

İran ve Rusya ikilisi, Esad rejimi ve kendilerine bağlı silahlı milisler üzerinden Suriye’de ve Ortadoğu’da kalıcı hegemonik güç olmaya çalışmaktadırlar. Rusya ve İran’ı destekleyen görünmez gücün Çin olduğu gerçeğinin unutulmaması lazımdır. Amerika, geleneksel müttefiklerinin işlevsiz oluşundan dolayı yerelde güvenilir güçlü müttefik bulma konusunda kafa karışıklığı yaşamaktadır. Fırat’ın doğusuna iki bin askeri güç yerleştiren Amerika, Suriye Demokratik Güçleri denilen........

© Milat