We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Agah Bey haklı mı?

2 0 0
22.09.2021

Bundan iki üç yıl önce Türkiye’ye gelen İsveçli bir turistle tanışmıştım. Kendi anlattığına göre babası daha önce Türkiye’de Büyükelçilik de yapmış. Bir aile çay bahçesinde otururken, kendisi de içeri girdiğine oturacak yer olmadığından masamıza oturmak istediğinde tanışmıştık. Şehrin kültürel, tarihi yerlerini gezmek istediğini ve kendisine yardımcı olmak istediğimi talep ettiğinde benim için de iyi olacağını düşünerek kabul etmiştim. Nitekim çok da iyi olmuştu; yabancı dilimin gelişmesi için pratik konuşma yapma imkânı oluşmuştu.

Gezi esnasında yemek molası verdiğimizde konu kamu çalışanlarına, yani memurlara gelmişti. Sohbetin ilerleyen kısımlarında “Sizde de yıllık izin kullanan memurlardan kesinti yapılıyor mu? Mesela okullarda yöneticiler ek ders alamıyor, sağlıkçılar döner sermaye alamıyor vb. Ücretleri kesiliyor, sizde sistem nasıl?” diye sorduğumda şaşkınlık içerisinde “Gerçekten mi? Türkiye de böyle mi oluyor?” diye sormuştu. “Evet, neden şaşırdınız ki?” dediğimde “Bizde böyle değil, hatta tam tersi” dediğinde bu sefer şaşkınlık sırası bendeydi.

“Nasıl yani?” diye sorduğumda “Bizde devlet diyor ki ‘Sen bir yıl çalışıyorsun, yoruluyorsun. Senin molaya ihtiyacın var. Senin dinlenmen lazım. Senden daha iyi verim alabilmem için izin kullanman gerekiyor.’ Ve izinlerde bize tatile gidelim, gezelim, dinlenelim diye normalde........

© Milat


Get it on Google Play