We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Zama zulme ilaç merhamet

1 0 0
22.05.2022

Malum tüm dünyada hissedilir bir ekonomik kriz var. Ancak bu kriz doğal bir kriz mi, yoksa sun-î, planlı ve köpürtülmüş bir sorun mudur? Burası tartışmaya açık bir konudur. Bir kere bu diğer tüm sorunların; bizim dışımızda birçok sebepleri var. Hatta “küresel çeteler” diye ifade edilen birçok karanlık odaklar, loca ve mahfiller, tüm dünyada kriz ve sorunlar oluşturmak için kesintisiz bir çaba içindedirler. Bu karanlık odaklar neden sorun üretiyor? Sorusu, akrep, yılan neden sokuyor? sorusu kadar yersizdir. Çünkü sokmak ve zehirlemek, bu sürüngenlerin doğasında var. Dolayısıyla bizim dışımızdaki sebeplerden daha önce bizim, bizden kaynaklı sebepler üzerinde durmalıyız.

Enerjide dışa bağımlı olduğumuzdan, yakıttaki zamlar dış kaynaklı ve küresel bir sorundur. Hemen tüm dünyada yakıt ve yakıta bağlı tüm eşya ve tedarik masraflarında katlanma oldu. Ardından var olan savaşlara yenileri eklenmek suretiyle bu yükselmenin devam etmesi için gerekenler yapılmaya devam ediyor. Öyle görünüyor ki, bu yükselme devam edecektir. Özellikle küresel çeteler, dünyanın efendisi olmak sevdasından vaz geçmeseler, enflasyon ve zamlar çoğalarak devam edecek gibi görünüyor. Çünkü onların tüm ulusları, ulusal devletlerine karşı isyan ettirerek, ulusal devletleri sonlandırma planları var. bunda başarılı olamayacaklar ama yine de deniyorlar.

Enerjiyi geçelim, bizim halen yaşadığımız konut ve kiralardaki katlanmalar neden? İşte burada net bir merhametsizlik var. “Kardeşini kendi nefsine tercih etmek” “Komşusu açken tok yatan, bizden değildir” “Müminler birbirlerine kenetlenen bina taşları gibidirler” vb. prensipleri unuttuk. Maddeyi putlaştıran paraya ve şehvete tapan patı kültürüne savrulduk. Kapitalizmin, “Her şey benimdir, altta kalanın canı çıksın” felsefini ilke edinir olduk. Zam ve enflasyon anında darda olan kiracıya yardım babından, kirayı........

© Milat


Get it on Google Play