We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Mavi Vatan ihaneti yeni değil

2 0 0
12.06.2022

CHP İstanbul Milletvekili Ünal Çeviköz, "Mavi Vatan'ın tarifine baktığınızda bu aslında egemenlik haklarının ötesinde alanı kapsayan ve bu şekilde egemenliğin daha geniş bir alana yayılmasını öngören bir kavram. Mavi Vatan diye bu 200 mile kadar uzanan alanı da kendi egemenlik alanınız olarak görürseniz, o zaman saldırgan ve yayılmacı bir algı yaratırsınız" ifadelerini kullanmıştı. (https://www.yeniasir.com.tr/gundem/2021/09/22/mavi-vatan-doktrini-ve-yayilmaci-iddiasi) Aynı Cenahtan Fetö, Pkk vb. çevrelerden de benzeri açıklamalar, arda bir devam ediyor. Ama bu ihanetin hikayesi, çok daha eskiye dayanıyor.

Neslimize bir asırdır tersyüz edilmiş bir tarih okutuluyor. Akı kara karayı ak, doğruyu eğri eğriyi doğru, devleri cüce cüceleri dev gösteren bir tarih… çok azı dışında kendi tarihini bağımsız kaynaklardan araştırıp gerçeği öğrenen de yok. Böyle olunca, neslimiz canları pahasına vatan ve mukaddesatını savunan kendi ecdadına düşman oldu. Mukaddesatı çiğneyen ve vatanı satan hainleri de kurtarıcı olarak tanıyıp tapınırcasına sever oldu. Kendi celladına âşık olan misali…

Şimdi gelin 12 adaları nasıl kaybettiğimizi bir kere daha hatırlayalım. Tabi 65 parçaya bölünen Osmanlı İslam devletinin dağıtılıp paylaşılması da bundan farklı değildir. Ne çektikse, içimizdeki hainlerden çektik.

1943 yılında Mussolini anavatan derdine düşüp Adaları boşaltma emrini verdi ve Türkiye'ye, 'Gelin, adaları sizden almıştık, eski adalarınızı alın' dediler. Almadık, bizim başkasının(!) toprağında gözümüz yok dedik.

Derken İtalyanlar gitti, Almanlar işgal etti adaları. Onlar da 1945 yılında yenileceklerini anlayınca adaları boşaltmak zorunda kaldılar ve bize adalarımızı geri almamızı teklif ettiler. Türkiye buna da yanaşmadı. “Bizim sınırlarımızı dışında bir çakıl taşında dahi gözümüz yok” dedi. Yani İnönü ve........

© Milat


Get it on Google Play