We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gezi kitabından daha fazlası

7 0 0
wednesday

Gezmek, yeni yerler görmek, oralardaki güzellikleri keşfetmek, mekânlarda farklı olaylar yaşamak, yeni anılar biriktirmek, günümüzde her kadar salgından dolayı azalsa da insanların çokça yaptığı ve sevdiği bir etkinliğe dönüştü. Bazı insanlar gittikleri yerlerle ilgili kendilerinde kalacak şeyler yapmak ister, kimisi fotoğraf çekilir, kimisi oralardan bazı eşyalar alır. Ancak bazıları gezdiği yerleri not eder bir kenara, yaptıklarını, yediklerini, gördüklerini ve daha birçok şeyi. Bu yazılar birikir, birikir ve en sonunda bir kitaba dönüşür. Gezi kitapları adı altında topladığımız bu türün bir örneği de Akif Emre'nin Çizgisiz Defter adlı eseri. Yazarın ülkemiz dışındaki seyahatlerinde gördüklerini okurlarına anlatmak, izlenimlerimi onlarla paylaşmak olduğunu hiç unutmadığının göstergesi.

2 Mart 1957'de Kayseri’de dünyaya gelen Akif Emre ilk, orta ve lise eğitimini Kayseri'de tamamlar. 1982 yılında Yıldız Teknik Üniversitesini bitiren Emre çeşitli işlerde görev yaptıktan sonra 8 Mayıs 2017’de haberiyat.com isimli haber sitesini kurar ve bu sitenin yayın yönetmenliğini yapmaya başlar. Ne var ki 23 Mayıs 2017’de hayata gözlerini yumar.

Deftere Düşülen Notlar

İlk baskısını Mart 2016 tarihinde yapan Çizgisiz Defter yalnızca bir gezi kitabı değil. Akif Emre’nin derin gözlem gücünü, insanları ele alışındaki inceliği, durumları ortaya koyuşundaki kültürel ve tarihî zenginliği, anlatımındaki sağlam yapıyı fark ettiren bir toplam. Yazarın eserin önsözündeki şu açıklaması hayli önemli: “Bu kitapta bir araya gelen yazılar gezi notları değildir. Her adımda doldurmaya çalıştığım deftere düşülen notlar...”

Akif Emre sadece gezip gördüğü yerleri anlatmak yerine o şehrin, ülkenin tarihinden iklimine, halkından siyasi yapısına ve diplomatik ilişkilerine kadar detaylıca aktarıyor okurlarına. Halkın dönemin olaylarına tepkilerini ve yabancı insanlara nasıl davrandıklarını dahi anlatıyor. Akif Emre ile Asya'dan Avrupa'ya, Afrika'dan Orta Doğu'ya birçok farklı........

© Milat


Get it on Google Play