We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

AB'nin Dış Politikası Gittikçe Kısırlaşıyor

9 8 8
wednesday

Dış politika, tarih ve coğrafyadan bağımsız düşünülemez. Coğrafya bir ülkenin ekonomik faaliyetleri ve yönelişleri üzerinde belirleyiciyken, tarih, olayların sebep sonuç-ilişkisi içinde birbirini takip ettiği diyalektik bir disiplindir. Zira bugün yaşanan olaylar, geçmişte gerçekleşmiş hadiselerin bıraktığı mirasın devamıdır.

Dolaysıyla tarih ve coğrafyanın sunduğu veriler ışığında strateji üretilerek dış politika yapılır. Böylece devletler sahip oldukları strateji ile farklı çıkar çatışmalarının neden olduğu belirsizlikleri ve karmaşıklığı arasında hedeflerine ulaşmaya çalışır.

Stratejik bakış, kısa vadeli veya önemsiz konular yerine uzun vadeli, olayların görüntüleri yerine ardındaki nedenlere odaklanmayı, ‘’ağaçlar yerine ormanı görebilmeyi’’ kolaylaştırır.

Bu bağlamda dış politika konularında ağaçlar yerine ormanı görebilmek için ideolojik körlüğe düşmemek gerekir. Yeni gelişmeler, zihnilerdeki yetersiz ve eski kategorilerle anlaşılmaya çalışılırsa hata edilir. Zira insan, olayları zihnindeki kategoriler sayesinde algılar.

Bu bağlamda AB dış politikasına baktığımızda eski kategorilerle yeni gelişmeleri iyi........

© Milat


Get it on Google Play