We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Türk asrı Afganistan'da açılacak

29 0 0
21.06.2021

Batı’nın hakim olduğu 20. Yüzyıldaki dengeler hızla değişiyor. Kurdukları düzen yürütülemediği için hükümranlıklarını sürdürmek için savunma birliği olan NATO’ya bile siyasi misyonlar yüklemeye çalışıyorlar. Önümüzdeki günlerde 21. Yüzyılın dengeleri şekilleniyor.

Önümüzdeki yüzyılda G-7 ve NATO zirvesinde belirtildiği gibi Çin liderliği alabilecek yegane güç olarak gösteriliyor. Çin bunu yaparken de NATO’nun karşısına askeri güç ile çıkmıyor, 140 ülke ile kurduğu ekonomik ilişkilere ve bu ülkelerde yaptığı 6 trilyon dolarlık yatırıma güveniyor. En önemli yatırımı ise Bir kuşak bir yol projesi.

Bir kuşak bir yol projesi her ne kadar Çin projesi olarak görülse de, Türk dünyasının geleceğini belirleyecek bir proje olarak karşımızda duruyor. Pakistan-Afganistan koridoru üzerinden Azerbaycan-Türkiye birlikteliği dünyaya yep yeni bir ticari merkez sunacak. Doğu Türkistan’dan başlayan Avrupa içlerine kadar (Macaristan-Bosno-Kosova) ilerleyecek bu merkezin ekonomik büyüklüğü 5 trilyon doların üzerinde. Askeri gücü olmayan, sadece ekonomik sömürü ile ayakta duran AB’nin bu güç karşısında durma şansı ise çok zayıf.

Şuşa........

© Milat


Get it on Google Play