We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Taliban mı Zaliman mı? (1)

2 0 0
18.08.2021

1993-1994 yıllarında siyaset sahnesine çıkan bir gurup din bilimleri talebesi ilkinde Rusya’ya şimdi de Amerika’ya rağmen Afganistan’da ikinci kez iktidarı ele geçirdi.

Kim ne derse desin; tanklara, toplara, uçaklara, en gelişmiş savaş makinalarına hafif silahlarla göğüslerini gerdiler; canlarıyla, kanlarıyla. sabır ve metanetleriyle iki süper gücü sırayla dize getirdiler; güç dengelerini alt üst ettiler.

‘Talebeler’ anlamına gelen Pakistan’ ve Afganistan medreselerinde dini dersler alan ‘Taliban’ yani Talebeler hareketi; amaçlarıyla, inançlarıyla, hatalarıyla, sevaplarıyla çok tartışıldı ve bu gidişle daha çok tartışılacak.

Taliban’ın ilk kurucusu Molla Ömer; aslen Afganıstan’ın Kandahar eyaletindendir. Bir süre Pakistan'da, ardından da Kandahar'ın kuzeyindeki Meyvend ilçesinde medrese eğitimi aldı. Örgütünü yaklaşık 50 medrese öğrencisiyle birlikte 1994'te kurdu.

Kısa süre sonra Pakistanlı Peştun etnik kökenden Mevlana Samiul Hak liderliğindeki Darul Ulum Hakkaniye medresesi öğrencileri de bu örgüte dâhil oldu. Birkaç ay sonra örgütte savaşçı sayısı 20 bini buldu.

Öğrenciler hareketi ülkenin güneyindeki Peştun kökenlilerden ve Pakistan'daki medreselerde eğitim gören Afganistanlı mülteci ailelerin çocuklarından oluşmuştu.

1979-1989 yılları arasında Afganistan‘daki Sovyet işgalinde işgal karşıtı direnişçi guruplara destek olmak konjonktür gereği ABD’nin işine geliyordu.

Direnişçiler ABD’den silah, Pakistan ve Suudi Arabistan’dan da lojistik destek sağladılar.

Yaklaşık 10 yıl süren işgal, 15 Şubat 1989’da direnişçilerin zaferiyle sonuçlandı. Sovyetler Birliği bu topraklarda 15 bin civarında askeri kayıp bırakarak, on binlerce yaralı ve hasta askeriyle geri çekilmek zorunda kaldı.

Muhammed Necibullah Ahmedzai, 1986’da Vatan Partisi'nin Genel Sekreterliğine, 1987'de de Devlet Başkanlığına karşılık gelen Devrim Konseyi başkanlığına getirildi.

Sovyet Rusya 1991’de dağılınca Sovyet Rusya desteğiyle ayakta duran Necibullah’ın da sonu geldi.

Necibullah, Kabil'deki Birleşmiş Milletler binasına sığındı.

Mısır’ın El Ezher Üniversitesinde dini eğitim almış ve Sovyet işgali yıllarında direnişçi Mücahitlerin önderlerinden Burhaneddin Rabbani, 1992 yılında mücahit örgütlerce devlet başkanı ilan edildi.

Rabbani’nin yıldızı çığ gibi büyüyen Taliban hareketiyle bir türlü barışmadı.

Taliban, 26 Eylül 1996'da başkent Kabil'e girince Rabbani de Tacikistan'a geçti.

Önlerine altın bir tepside gelen ilk Kabil yönetimi sınavını bu din öğrencilerinin hakkıyla eda ettiklerini söylemek........

© Milat


Get it on Google Play