We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kıbrıs-Afganistan bağı, dördüncü sac ayağı.

1 0 0
21.07.2021

Bayram’da Kıbrıs müjdesinden doğalgaz bekleyenlere beklemedikleri bir cevap geldi. İçeriği avama değil, yenidünya düzeni kurucu heyeti azalarına dönük oldu bu defa.

Neden Kıbrıs ve neden Afganistan?

Çünkü Kıbrıs ve Afganistan, Türkiye Cumhuriyetinin başladığı ilk noktayla vardığı zirveyi gösteren iki ayrı birleşendir de ondan.

Biri; kuzey-güney ve doğu batı ulaştırma hatları üzerinde Avrupa, Asya ve Afrika kıtalarının kavşağında; Orta Doğu, İran körfezi, Kafkasya, Balkanlar ve Doğu Akdeniz’i kontrol edecek merkezdedir.

Diğeri ise; Çin, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan, Pakistan ve İran arasında Orta Asya ve Ortadoğu’ya giriş-çıkış için en uygun dönemeçte; İslam, Çin ve Hint kültürlerinin buluşma noktasındadır.

Kıbrıs, Osmanlıların fetih tarihi olan 1571 yılına kadar; Mısırlılar, Hititler, Akalar, Dorlar, Yunan kolonileri, Fenikeliler, Asurlular, Persler, Büyük İskender, Romalılar, Araplar, Bizanslılar, İngilizler, Cenevizliler, Memlukler ve Venediklilerce yönetildi.

Afganistan’a ise, MÖ 6. yüzyılda Pers İmparatorluğu, MÖ 4. yüzyılda Grek-Baktriya Krallığı, aralarında Kidariteler, Ak Hunlar, Alkhonlar, Nezak Hunları, Zunbiller ve Türk Şahinlerin de bulunduğu birçok Budist hanedan hükmetti.

Afganistan’ın İslamlaşması 7. yüzyılda başladı; 9 ve 12. yüzyıllar da, çoğu Türk olan Seferî, Sâmânî, Gazneli ve Gurlu hanedanları sayesinde yayıldı. Türk soyundan gelen Harezmşah, Halaci, Timurlu, Ludî, Surî, Babür ve Safevî imparatorlukları dönemlerinde de Afganistan tamamen İslamlaştı.

Afganistan Gazi Mustafa Kemal için de çok önemliydi.

1 Mart 1921 de Moskova’da imzalanan bir anlaşmayla Türkiye; İngiliz işgaline, Rus baskısına rağmen Afganistan devletinin bağımsızlığını tanıyan ilk ülke oldu.........

© Milat


Get it on Google Play