We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Libya'da neler mi oluyor?

17 0 0
15.06.2021

Misrata kentindeki deniz üssü ve Trablus’un güneyindeki Vatiyye hava üssündeki çalışmalar son aşamasındadır.

Ve Libya’ya Türkiye’den giden üst düzey heyetin ziyaret aralıkları gittikçe sıklaşıyor.

Bu defaki ziyarette Savunma Bakanı Sayın Hulusi Akar Libya’dan önce İtalya’nın Sicilya Adası’nda İngiltere Savunma Bakanı Ben Wallace ve İtalya Savunma Bakanı Lorenzo Guerini ile üçlü bir görüşme gerçekleştirdi.

Mitiga Havalimanı’nda Libyalı ve Türk yetkililer tarafından karşılandı, Libya Görev Grup Komutanlığını ziyaret etti. Libya açıklarındaki TCG Gelibolu Firkateyninde bahriyelilerle birlikte İtalya-Türkiye maçını izledi gerekli mesajları Firkateynden verdi. Libya halkının yanında olmaya devam edeceklerini belirtti, ‘Türkiye, Libya’nın kendi kendine yetebilecek bir seviyeye ulaşması için gayret göstermeye devam ediyor.’ dedi.

Türkiye’ye Libya’da çelme takmak isteyenlere anladıkları dilden cevaplar verdi.

Sayın Akar, etki ve ilgi alanı genişleyen Türkiye’nin bölgesel, küresel barış ve istikrar için önemli sorumluluklar üstlendiğini, üstlenmeye devam ettiğini bildirdi; müttefiklerimize dayanışma taahhütlerini yineledi, sahadaki Türk askeri varlığını göstererek de; işbirliğinden kaçan tarafların içine korku saldı.

Libya ziyaretlerinin her birinde Savunma, Dışişleri ve Genel Kurmayın en yetkili isimlerinin yer almasıyla Türkiye; Libya’da barışsa barış, savaşsa savaş dercesine iki alternatifli mesajlar verme ihtiyacı hissediyor.

Libya’nın meşru hükümetini Hafter’in hışmından kurtaran, Libya’da diktatörlüğe geçit vermeyen Türkiye; istenmeyen misafir gibi gösterilerek, ayak oyunlarıyla saf dışı edilmek isteniyor.

Nedeni de şu;

Fransa;........

© Milat


Get it on Google Play