We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Siyasetçinin güzel ahlak görevi

4 0 0
08.06.2022

İnsanlar çoğunlukla farkında değiller. İnsan ve toplum bir ve beraber, aynı zaman ve mekânda iyi huylu, güzel sözlü, doğru yolda, adalet üzere olamadan yaşanabilir bir ülke kuramazlar. Ahlaklı insan olunmadıkça insanlık elbisesi giymiş toplum, ahlaklı ve insanlık elbisesi giymiş toplum olunmadıkça ülkemiz ve dünya, huzur düzenine sahip olamaz. Ülke ve dünya topyekûn yaşanabilir bir yer yapılamaz.

Ülke ve dünyayı yaşanabilir yer kılmak demek edep ve insanlığın yaşanması ve kurulu düzenlerin her birine edep ve insanlığın hâkim olması demektir. Oturduğumuz evler, yaşadığımız sokaklar, mahalleler, ülke ve dünya seyirci kalınarak köpüklü kahve içilecek bir yer değildir. İyi olana da kötü olana da seyirci kalınamaz. Güzel, doğru ve adil olan her eylem, her sözü seyirci kalarak değil tebrik, takdir, destek ile yaşatır çirkin, yanlış ve zulüm barındıranları ise asla seyirci kalmadan zem, tahkir, nehiy ile söndürebiliriz.

Bunu yapmak, tercih yaparak taraf seçmekle safları belirlemekle olur. Ya iyilerden ya da kötülerden taraf olacaksınız demektir. Ülke ve dünya, yangın yerine dönmesin diye ya kendi nefsini yakmış bir insan ve topluluk olacaksınız ya da yangını söndürecek başka bir insan ve topluluk bekleyeceksiniz demektir. Böyle bir........

© Milat


Get it on Google Play