We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kendi kıyametini durdur

5 0 0
04.05.2022

Eskiden insan; her hanenin çocuğunu, her evin baş köşesindeki ihtiyarı kendi çocuğu ve büyüğü görür, sever ve sayardı. İnsanın ve onun hizmetine amade olan tüm tabiatın sevgiden dolayı yaratıldığını bilir, onların kendisine olan faydasını bizzat yaşar ve ne çiçeği ne de yaprağı gereksiz koparırdı. Bunları yaparken de insanın kendi özünün sevgi olduğunu ve sevgi olmadan sırattan asla geçemeyeceğini bilerek yaşardı.

Bilirdi ki insan sevgiden yaratılmış ve kendi kıyametini durdurmak da felaha ermek de ancak sevgi ile olurdu. Sevmenin ve sevilmenin en muhteşem duygu olmasını, insan, tabiat ve yaratıcı arasındaki bağın tamamen sevgi ile başladığını asla hafifsemezdi. İman etmişleri sevmedikçe güvenilir (mümin) bile olunamayacağını, güvenilir (mümin) olmadıkça da cennet yüzü asla görülemeyeceğini hiç unutmazdı.

Köylerin kente, kentlerin de kocaman kentlere döndüğü bu çağda insan, dertlerini ve sorunlarını çözmek için çevresinden yardım alamaz oldu ve yalnızlaştı. Koca kentlerde selam veren ve verilen her insanın mutlaka birbirine emanet olduğu unutulunca tüm dert ve sıkıntıları kendisinin çözmeye çalışması ile insanları bir arada tutan dayanışma-imece son buldu. Bu birbirine emanet oluş........

© Milat


Get it on Google Play