We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Ciddiyet herkese lazım

10 2 0
07.07.2022

İnsan, ülkesini yaşanabilir bir yer, beldesini bereketli bir yöre yapmak istiyor. Ülkesindeki insanlar; iyi ve erdemli, edep ve ahlaklı yaşasın istiyor. Bunları başarmak için konuşuyor, davranış ve eserleriyle örnek olmak, mesaj vermek istiyor. İnsan kalmak ve insanlığı yaşatmak için ciddi işler yapmak ve başarmak istiyor.

Görünen o ki insanların çoğu farkında değildir… İnsan kalmak, insanlığı yaşatmak ciddi bir uğraş gerektirir. İnsanın nefsini terbiye etmeyen, hayata iyi örnekler bırakıp iyi mesajlar vermeyen her şey ciddiyetini öyle ya da böyle kaybeder. İnsan ve insanlık konusunda hâdim olmak; ilim, hareket ve amel ciddiyeti olmadan yürütülemez.

Böyle bir ciddiyeti kazanmak, başlı başına çok ciddi nefs mücadeleleri gerektirir. İnsanın kendini ve başkalarını değerlendirmeden, bireysel, toplumsal ve kurumsal kıymetleri arttırmadan, bir arada ve belirli bir düzen içerisinde beraberce bir çalışma yapmadan, her türlü insanlık meselesini bir ömür boyu kesintisiz mücadele olarak görmeden ne insan kalınır, ne de insanlık meselelerine çözüm bulunur.

Ciddiyet, insan ve toplumun sıhhatli........

© Milat


Get it on Google Play