We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Başkalarının kıyametine seyirci…

16 2 0
28.04.2022

Eskiden her insan, gerek kırsalda gerek kentte her damla terin, her güzel ahlak tavrının ne anlama geldiğini yaşayarak öğrenir, bilirdi. Hiç kimse bir başkasının malına, canına, namusuna kolayca göz dikmezdi. Göz dikenler olsa da bugüne nazaran sayıca çok azdı. İnsanoğlu bunların kıymetini ve bu kıymetlerinhafifsenmemesi gerektiğini mükemmele yakın bilirdi.

Sürekli olarak maddi ve manevi bir şeylere ihtiyaç duyar ve bu ihtiyaçlarını en yakın akraba ve komşusunda arar, bulur ve karşılardı. Çağ ilerleyip zaman ve mekân değişip insanlar ihtiyaçlarını çok hızlı ve kolayca giderdikçe, nefslerini dengede tutan zorlukları yendikçe nefslerine/arzularına doğru hızlı bir geri dönüş yaşadılar.

İyi olan ve güzel ahlakı yaşayan insanlar, zamanla kendi arzuları, heva ve hevesleriyle benzerleştiler. Başkalarının en küçük sıkıntısını, derdini düşünen insanoğlu, bugün çirkin ve kötü işlerde başkalarının kıyametine köpüklü kahve içerek bakıyor. En insaflısı ise kötü ve çirkin işi görmesine rağmen kalben buğz ederek sadece vah vah diyor.

Aslında bir başka insanın başına gelen dert ve sıkıntısına vah vah kelimeleri ile buğz etmek; o kötü ve çirkin işi, eli ile düzeltmekten geri durup komşusunun/yakınının derdini bertaraf ederek onu iyi hale getirememek, insan........

© Milat


Get it on Google Play