We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

15 Temmuz: Birlik, hayat kurtarır

15 2 0
15.07.2022

Birlik denildiğinde anlamamız gereken, bir düzen bütünlüğüdür. Bu bütünlük içerisinde her bir parçanın niyetler ve ameller bakımından birbirini desteklemesi, birbirini tamamlaması anlaşılmalıdır. Tıpkı vücudumuz gibi.

Bir uzvumuz kanı temizlerken, bir başka uzvumuz kanı bütün vücuda yayar. Sindirim düzenimiz yediğimiz gıdaları sindirerek vücudun ihtiyaç duyacağı her türlü protein, vitamin, karbonhidrat ve mineralleri karşılar.

Günü birlik gelenlerle beraber bir günde barındırdığı nüfusu milyonlara yaklaşan bir şehrin herhangi anayollarından birinin tıkandığını düşünün. Bir günlüğüne elektrik kesildiğini düşünün. Milyonlarca insan yol ve elektriğe bağlı imkânlardan mahrum kalacaktır. Hasta ameliyat edilemeyecek, ameliyata yetişmesi gereken hasta hastaneye yetiştirilemeyecektir.

İşte bu nedenle insanlar, maddi, fiziki konularda ihtiyaç duydukları birliği ve birlik içerisindeki düzenleri mükemmele yakın kurar ve işletirler. İstisnalar hariç bu tür alanlarda sorun çıkmaması için azami gayret gösterilir ve sorunlar neredeyse hiç çıkmaz. Buna karşılık nefsin doğrudan müdahil olduğu siyaset ve........

© Milat


Get it on Google Play