We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

​Adı Ahmet Cihat

1 0 0
03.09.2021

Doğduğu 1943 yılında anne babası adını Ahmet Cihat koydu. İsmet İnönü’nün Milli Şef olarak ülkeyi yönettiği İkinci Dünya Savaşı yıllarıydı. İsmet ismi çocuklara konacak kadar popüler değildi. İslami isimler koymak da moda değildi. Ancak Türkiye’deki Ermeniler kendilerine hoş bakılmadığını bildikleri için çocuklarının asıl adını ve kimliğini gizleyip Müslüman ismi koyuyorlardı.

Ahmet Cihat Tamer’in doğup büyüdüğü İstanbul’un Bakırköy semti Ermenilerin yaygın olarak yaşadığı bir bölgeydi. O yıllarda bir çocuğa Ahmet Cihat ismini koymak için iki şık vardı: Ya anne babanızın Müslüman ve dindar olması. Yahut Türk – İslam fikriyatına düşman bir Ermeni olması ki çocuğunuz Türkçülüğün ırkçılık seviyesinde rağbet gördüğü bir dönemde Türk olmadığı için zarar görmesin.

Ahmet Cihat, üniversiteyi Adnan Menderes’in Başbakanlığı döneminde, Boğaz kıyısındaki Güzel Sanatlar Akademisi’nde okudu. Mezun olunca Bakırköy Halkevi’nde tiyatroya başladı. Ömrü oyun oynamakla geçti. Ferhan Şensoy gibi onun odağında da tiyatrodan önce politika vardı. Ferhan da rahmeti Turgut Özal’a söylemediğini bırakmamış, iktidardan indirip yargılayacağız demişti. Ferhan, Rasim Öztekin’in cenaze törenine katılamayınca kızı ile gönderdiği veda mektubunda, “Bir gün ben de uçup geleceğim gökyüzüne, buluşuruz gökyüzünde, neşeli bir meyhanede” demişti.

***

Ferhan........

© Milat


Get it on Google Play