We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Şiirle devam: 'Ağrının Ulağı'

9 2 1
17.09.2020

Ülkemizin içinde bulunduğu siyasal atmosferden ve salgının üzerimizdeki negatif enerjisinden uzaklaşıp edebiyatın, şiirin, sanatın bizi dinlendiren iklimine geçiş yapalım istiyorum.

Her şeye rağmen şiir okumak, şiir kitapları çıkartmak ayrı bir umut vermiştir bana. Şiir, tüm edebi türlerin dışında bambaşka bir atmosfere sahip bir âlem var ediyor. En yeni şiirleri de edebiyat dergilerinden takip ediyoruz. Edebiyat dergilerinin her şeye rağmen tüm ekonomik sıkıntıları göğüsleyerek çıkıyor olması, geleceğe dair düşüncemizi sürekli diri tutmaya vesile oluyor. Kapımızı çalan dergilerle mutlu oluyoruz. Her dergi ayrı bir okul, ayrı bir nazariyatı içinde bulunduruyor ve edebiyatı farklı kanallardan besliyor. Tüm bunlar büyük bir ilerlemedir.

Oldukça çeşitli edebiyat dergilerini takip etmeye, okumaya, incelemeye çalışıyorum. Edebiyat dergilerinden tanıdığım şair Ahmet Tepe, “Ağrının Ulağı” isimli ilk şiir kitabını gönderme lütfunda bulunmuş. Ahmet Tepe, öğretmen ve Adıyamanlı bir şair. Adıyaman’ın bende ayrı bir yeri vardır. Üniversite yıllarında ev arkadaşlığı da yaptığım kıymetli dostum Baki Arık ile tanıdım Adıyaman’ı. Baki, iyi bir şairdi ve son sınıfta şiir kitabını da çıkarmıştı. 1997 baharında, “İklim” isimli edebiyat dergisi çıkardığımız ekibimizde Baki de vardı. Adıyamanlı tanıdığım ikinci şair ve dost Mehmet Tepe oldu, bu vesileyle “Toprak Saha”nın da iyi bir şiir kitabı olduğunu anmış olalım. Ahmet Tepe ve Mehmet Tepe ikisi de şair ve amcazadeler.

“Ağrının Ulağı” Mart 2020’de Temmuz’dan çıkmış. Temmuz aynı zamanda nitelikli bir edebiyat dergisidir. Temmuz’un kitap neşrediyor olması, Temmuz dergisinin edebiyatımızın güçlü bir sesi olduğunu göstermesi bakımından yeterlidir. “Ağrının Ulağı”nın........

© Milat


Get it on Google Play