We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Akademisyenlikten televizyonda atılabilir düşünce uzmanlığına

4 1 0
08.11.2018

Her konunun eğlencenin bir parçası hale getirilerek izleyiciye ‘iyi’ vakit geçirme ülküsüne kurban edildiği popüler bir mecra televizyon. İçeriği eğlenceye müsait olmayan konuların bile televizyonda süre alabilmeleri bu amaca ne kadar uygun hale geldiklerine bağlı. Haberler ve haber-yorum programları, talk show ve dizilerle çakışan saatlerde haber alma ve öğrenmenin tam zıddı olan ‘demagojik basitleştirme’ tarzları ile oyunun bir parçası durumundalar.

Sosyolog Pierre Bourdieu ‘Televizyon Üzerine’ isimli kısa ama etkili çalışmasında medya dünyasının işte bu halini gözler önüne serer. Uzman (!) konuklarla tahkim edilmiş haber-yorum programlarından ve onların konuk tercihlerinden bahseder Bourdieu. Kulis gazetecileri olarak tanınan medyatik ancak mesleğin prekaryalaşmış kesimine çok benzemeyen figürlerin “Basın Kulisi” formatında esasa ve öze dokunmayan programlarının işlevine dair eleştirel tespitlerini sıralar.

Bourdieu televizyondaki haber-yorum, açık oturum türündeki programları “kurmaca söz alışverişleri” olarak tanımlar. Bu programlarda gerçekten neyin söylendiğini ve özellikle de neyin söylenmeyeceğini anlamak için ABD’de panelist olarak adlandırılan kişilerin seçilme ölçütlerini ayrıntısıyla tahlil etmek gerekir, der. Bourdieu bu ölçütleri şöyle sıralar:

“Daima boş olmalı, yani her zaman gelip katılabilmeli; aynı zamanda oyunun bir parçası........

© Milat