We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Nuşirevan'dan daha az adil değilim!

3 0 0
25.09.2021

Müslümanların Doğu Akdeniz tecrübesini yaşamaya başladıkları dönemdir. Resul-i Ekrem’in (sav) vefatının üzerinden 5 yıl geçmeden Şam fethedildi. Bütün civar toplulukların gözü-kulağı Şam’daydı: İslam nedir, nasıl bir dindir? İslam’ın Dimaşk’a, Şamlılara ne vereceği, neyi götüreceği konusu merak ediliyordu.

İnsanlar böyle düşünürken Halife Hz. Ömer de Batı’yı İslam’ın asil yüzü ile tevhid dininin adaleti, hakkaniyeti, merhameti ile tanıştırmak arzusundaydı. Halife Ömer (ra)Şam’da yaşanacak her türlü olumsuzluğun İslam’a, Rasulullah’a mal edileceğinin bilincindeydi. Onun için, “Dicle kenarında bir kuzu kaybolursa, onun hesabı Ömer’den sorulur” demişti.

Bu sebeple Hz. Ömer Dimaşk’a en güvendiği, dostu Sa’d bin Ebu Vakkas’ı ra. Vali olarak tayin ederek, Rasulullah’ın davetinin daha uzaklara taşınmasını arzu eder.

Lakin başlangıç istemediği bir olaya sahne olur:

Sa’d b. Ebu Vakkas ra Vali olarak atandıktan sonra haklı olarak Şam’ın en uygun yerine bir Mescid inşa etmek ister. Ama istediği yer Şamlı bir Yahudi’ye aitti. Yahudi arsasını vermek istemese de Vali Sa’d, Yahudi’ye bedelini ödeyerek orada Mescid yapmaya karar verir.

Yahudi’yi üzgün gören Müslüman komşusu sebebini sorunca, Yahudi:

Vali Sa’d,

Müslüman komşusu Yahudi’ye, “Medine’ye git,durumuİslam Halife’sine anlat” der. Aklına pek yatmasa da başka çaresi kalmadığı için devesine binip Medine’ye gider.

Günler sonra Medine’ye ulaşıp Halife Hz. Ömer’in huzuruna varan Şamlı Yahudi: Şam’dangeldim, ValinizSa’d’dan şikâyetçiyim,der.

Halife Ömer (ra) Yahudi’yi dikkatlice dinler.

Şamlı Yahudi: Valiniz Sa’d,satmak istemediğim haldebana ait arsayıbedelini ödeyerek kamulaştırdı ve arsamın yerineMescid yapacak, der. Halife Ömer, duruma çok üzülür ve aklından adeta, Ben........

© Milat


Get it on Google Play