We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

TOPRAK DEYİP GEÇME

3 0 0
09.11.2021

Kâinatta mevcut olan ve insan için yaratılan her bir varlıkta muhteşem temâşâlar mevcuttur. Tabi bakmasını bilene, idrakli olana… Zihinsel ve fikirsel tefekkür yapabilene, etrafta görülenler ibret nazarıyla nice hikmetler anlatır.

‘Meselâ; toprak, bize fâniliği anlatır. Üzerine bastığımız toprağın binlerce yıldır aynı toprak olduğunu hatırlarsak, bizden evvel gelip geçen milyarlarca insanın âdeta üst üste çakılmış gölgelerinin üzerinde yürüdüğümüzü idrak ederiz. Aynı zamanda gelecek nesillerin maddi ten elbiseleri de aynı topraktan husûle gelecektir. Yâni bedenimizin umûmî manzarası, topraktan toprağa muazzam akıştır!..’(Topbaş Osman Nuri, Müslüman’ın Gönül Dünyâsı, 2021, İst, s.27) Demek ki, her gün, her gün baktığımız toprak, alelade bir şey değildir.Ondaki fânilik bize ibret olmalı. Cenâbı Hakk’dan başka bâki yok, her şey fânidir.

Şurası bir gerçek ki, insan topraktan gelmiş ve toprağa gidecektir. Yâni toprak, canlılar için ilk ve sondur, hem başlangıç hem bitiştir. İnsan doğduğundan ölümüne kadar geçen zaman diliminde geride bıraktıklarıyla iyi de anılabilir, kötü de. Bir de bunun ötesi var Kitap ve hesap ile muhatap olunca pişman olmayacak şekilde o vefâlı toprak üzerinde yaşamalıdır. Dünyâda nasıl toprağı hoş kullanmayıp kirlettiysen aynen bunun gibi, kişi kendi ebedi saadeti açısından bedenini ve rûhunu kirletmemeye özen göstermelidir.

Topraktan çıkan canlılar bizi hayret ve hayranlığa düşürür. Hakikaten; ‘Bak şu çiçeğe, kara topraktan nasıl çıkıyor? Kaç kalorist, kaç dekoratör çalışıyor onun için?.. Cenâbı Hak kime veriyor bunu? İnsanın olmadığı diğer gezegenlerde, yıldızlarda niye yok böyle tecelliler?.. ‘ (Topbaş, Osman........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play