We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

REBİYÜL EVVEL AYINDA O’NU YAZMAK NE GÜZEL!

3 0 0
12.10.2021

Efendim geçen hafta Rebiül-evvel ayına girdik, biliyorsunuz. Her sene Kâinâtın Efendisi sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm’ın doğduğu bu mübârek ayda biz hep O’nu yazarız. O güzel ahlaklı, çiçeklerin en güzel, olan gülü hatırlatan Gül Peygamberi yazılarımıza konuk etmek ne güzel!... Kâinâtın Örnek Nebîsini yazmak bizi şimdiden heyecanlandırıyor. Her sene şimdiye kadar değinmediğimiz yönlerine değinerek sizlere, O’nun gönlünü açmak dolayısıyla hep berâber şefaate erişmektir niyetimiz. Gayret bizden tevfin Yüce ve Aziz olan Mevlâ’mızdandır inşaALLAH.

Bir de hemen şunu belirtelim, son günlerde kendini akıllı zanneden bâzı nasipsizler; ‘Mevlid kandili’ diye bir şey Rasûlullâh’ın devrinde var mıydı? Bu da nerden çıktı? Bu bid’attir.’ İddialarında bulunuyorlar. İşin ehline göre, ‘Mevlid Kandili’, bid’at değildir. Bid’at, dîne sonradan sokulan şeylerdir. Buna misal olarak; Rasûlullâh’ın devrinde olmayan minâreler, minârelerden okunan ezanlar, hoparlörler ve benzeri pek çok şey sayılabilir… Bu sayılanlar peygamber zamânında yoktu ama kolaylık adına sonradan yapıla geldi. Bâzı âlimler bid’atı; bid’atı hasene (güzel), bid’atı seyyie (kötü) olarak ikiye ayırırlar. Bu âlimlerin görüşlerine göre, Mevlid Kandili bid’atı hasene olarak değerlendiriliyor. Diğer bâzı âlimler de; ‘bid’atın haseni-seyyiesi yâni güzeli, çirkini olmaz, kandil kutlamaları güzel bir âdettir’, derler. Âdetleri ibâdet olarak değerlendirirler. Meseleye bu zâviyeden bakıldığında, ‘Mevlid Kandili’ Müslümanların güzel bir gelenek olarak devam ettirdikleri bir âdettir.

Ancak tabi Mevlid Kandilini ve diğer güzel âdetlerimizi çalgılı-çengili, israf ve günah boyutunda bir şölen gibi kutlamak elbette doğru değildir, bu tasvip edilemez. Bizim Ramazan ve Kurban Bayramları olmak üzere 2 bayramımız var olup başka bayramımız yoktur. Fakat Âlemlerin Övüncü Hazreti Muhammed aleyhisselâm’ın doğduğu gün dolayısıyla sevinç ve sürur izhar etmek, ümmetin........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play