We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

REBİYÜL EVVEL AYINA GİRDİK

2 0 0
08.10.2021

Efendim Rebiyülevvel ayının ilk cumasındayız. Hepinizin bu muhteşem aydan en kâmil şekilde istifâde etmenizi yürekten temenni ederiz. Kutlu olsun Mevlid ayımız. Hoş geldin Yüce Rasûl’un doğduğu Rebiyül evvel ayı. Bu güzel ay, bütün Müslümanlara İslâm’ı daha şuurla yaşamaya, Peygamber aleyhisselâm’a lâyık bir ümmet olmayan yaraşır şekilde O’nun sünnetlerini hayâtımızda sergilemeye vesile olsun diyerek başlayalım.

Kâinâta gelmiş en mükemmel insanın, Son Peygamber Hz. Muhammed Mustafa aleyhissalâtu vesselâm’ın doğduğu bir kutlu doğum ayındayız. Bizler Sevgili Peygamberimizi seviyoruz hem de çok, O’nu sevmememiz mümkün mü? O bize cennet vizesidir. O bizim dünyâda en kâmil bir şekilde yaşamamız için örnek alacağımız tek rehberdir. Hayat O’nsuz olmaz. O dînimizin yegâne Öncüsü, Tebliğcisi, Hakk’ın emirlerini bize ileten en doğru habercidir. O’nun vasıflarını anlatmakla bitiremeyiz.

Evet, biz O’nu seviyoruz ama kuru kuruya seviyoruz demek yetmez. Seven sevdiğini ispat eder. Nasıl olacak bu peki? O’nun davranışlarını örnek alarak, sünnetlerini yaşayarak olacak efendim.

Ümmeti olarak O şerefli Peygambere çok şey borçluyuz. Biz bu yüce dîni önümüzde tüm umdeleriyle hazır bulduk. Onu elde etmek için hiçbir bedel ödemedik. Bize yüce dînimizi bırakabilmek için O güzeller güzeli Peygamber nice zorluklarla karşılaştı, onulmadık eza ve cefâya katlandı da zerre kadar yolundan şaşmadı, yılgınlığa düşmedi. Bize düşen bilhassa O’nun doğduğu şu bereketli ayda böylesi bir peygambere olan muhabbet ve bağlılığımız gösterebilmektir.

Asrısaadet devrinde Efendimiz aleyhissalâtu vesselâm’ın sahabe arkadaşları O’na olan sevgi ve bağlılıklarını çeşitli şekillerde izhar etmişler hatta İslam uğruna canlarını vermekten zerre........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play