We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

PEYGAMBERİMİZ  VE  DİN- İNANÇ HÜRRİYETİ

2 0 0
02.11.2021

Sevgili okurlar, Âlemlerin Efendisinin doğduğu mübârek Rebiyülevvel ayının maalesef son haftasındayız. Cuma günü bu kıymetli nurlu ay bitiyor. Biz elimizden geldiğince O En Güzel Ahlak Numûnesi Rasûli Zişan Efendimizi ümmete tanıtmaya gayret ettik. Şurası bir gerçek ki, ümmet O’nu hakkıyla tanımıyor. Elbette insanlar tanıdığını sever, tanımadığını sevmez. Bu sebeple, O’nu tanıtmak ümmeti olarak boynumuzun borcudur. Zira doğruluğun ölçüsü O’dur, istikâmet belirleyen pusula, O’dur, hakikatin şaşmaz öncüsü O’dur aleyhissalâtu vesselam. Bugün Peygamberimizin din ve inanç hürriyeti husûsundaki görüşlerine bakalım arzusundayız efendim inşaALLAH.

İnsanların hiçbir maddi ve mânevî baskı altında kalmadan, istediği dîni ve inancı seçebilme, bu doğrultuda inandıklarının gereğini yapabilme hakkı, din ve inanç hürriyeti çerçevesini çizer. Kâinâtın Yüce ve Aziz Yaratıcısı Allah Azze ve Celle, insanı hür olarak yaratmış, onu akıl ile, doğruları ve Hakkı bilebilecek donatıda yaratmıştır. Bilindiği üzere Hak, vahiyle bildirilmiş hakikatlerdir. İnsanın önüne hak ve şer olmak üzere iki yol konmuştur. Hak yol mustakim çizgidir ki o, insanı kural ve kâidelerine uyulursa cennete götürür. Şer yol ise şeytana tâbi olanların yoludur ki, o da kişiyi cehenneme götürür. Bu yolları seçmede insan özgür bırakılmıştır. Dilediğini seçebilme hakkı insana tanınmıştır. Bu hususta herhangi bir zorlama yoktur. Burada pek tabi imtihan devreye girer. Bu hususta Cenâbı Hak buyurur ki:

“ Ve de ki: Hak, Rabb’inizdendir. Öyle ise dileyen iman etsin, dileyen inkâr etsin…” (Kehf, 29) "Sizin dininiz size, benim dinim banadır." (Kâfirun, 6) Yine aynı şekilde kimse kimseyi Müslüman olmaya zorlayamaz. Herkes kendi hür seçimini kendisi yapar. "Sizin dininiz size, benim dinim........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play