We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Muharrem ayı ve hicri yılbaşı

2 0 0
06.08.2021

Sevgili Peygamberimiz Muhammed aleyhisselâm’ın Mekke’den Medine’ye hicretinin gerçekleştiği Muharrem ayına nasipse, 9 Ağustos Pazartesi günü itibârıyla erişmiş bulunacağız efendim. Şimdiden siz değerli okurlarımızın Muharrem ayını tebrik ediyoruz. Değerlerimizi ihya etmek adına sizlere daha önce verdiğimiz gibi, bu güzel ayla ilgili bilgilendirmeler yapmak arzusundayız.

Muharrem sözlükte; ‘pek kıymetli, değer verilmesi gereken, hürmetli’ anlamlarında geçiyor. İslam dîninde ‘Muharrem’ ayı haram aylardandır, bu ayda cedel yok, harp yok. Ayni zamanda Muharrem ayı, Hicrî yılın ilk ayıdır yâni 9 Ağustos Pazartesi günü Müslümanların ‘Hicrî yılbaşı’sıdır. Bu vesileyle Hicrî yeni senenizi de, tebrik etmiş olalım. Bu yeni sene hayırlara teşne olsun inşaALLAH. Milâdi yılbaşında birilerinin tepinip, eğlendikleri gibi değil, biz Müslümanlar olarak, Hicrî yılbaşımızı oruç ve ibâdetlerle kutlarız zira Kutsî Rehberimiz müminlere böyle tavsiyede bulunmuştur. Bizim kıstasımız Kur’an ve Sünnettir.

Hicrî ayın başlangıcını, Rasûlullah Efendimiz aleyhissalâtu vesselam nasıl geçirmişse biz ona bakarız. İbni Abbas (r.a)’dan gelen bir hadisi şerifte; ‘Zilhicce’nin sonuncu günü ile Muharrem’in birinci günü oruç tutan, geçmiş yılı oruçla bitirip yeni yıla oruçla başlamış olur. Allah Teâlâ o orucu onun elli yıllık günahına kefâret eder.’ Buyruluyor. (Günye, 2/54) Ne büyük karlı kazançlar bunlar! (Yâni bu Pazar ve Pazartesi oruçlu geçirilebilirse ne mutlu bize!)

Muharrem ayının ilk gününden itibâren duâya yönelmeli. Bilhassa ümmeti Muhammed’in dirliği, birliği, selâmeti ve esenliği için çok duâlar etmeli. Müslümanların kardeşlik şuuruna sâhip olarak birbirlerine kenetlenmeleri, bölünme ve parçalanmalara meydan verecek davranışlardan şiddetle kaçınmaları gerekiyor. İslam düşmanlarının İslam coğrafyasını talan ettikleri hatta........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play