We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Gaflette miyiz?

5 0 0
05.10.2021

Bugünün insanı maalesef, Hz. Allah Teâlâ’yı unutmuş bir halde yaşıyor. İnsanlar sabahtan, gece yatana kadar ancak günlük rutin yapacaklarına odaklanmış vaziyetteler. Namaz kılan kişiler de, aynı vaziyette. Onlar da vakit içinde yüksek sesle okunan ezânı Muhammedi’yi duyunca; ‘Hay Allah nasıl yapsak da, namaza vakit bulsak. Neyse kılarız ya, hele şu işimi bir bitireyim.’ Düşünceleriyle namazı zar-zor kılıyorlar, unutanlar da oluyor tabi. Durum bu merkezde ne yazık ki!

Halbuki dünyâya sâdece Hakk’ı bilmek ve Hakk’a güzel bir kulluk için gelmiş olan insanoğlu, dalmış dünyâya ve içindekilere, bir sürükleniş ki bu, sonu hayır olmayan bir perişanlığa doğru gidiştir. Hakk’ı ve O’nun emirlerini hayâtının bir köşesine iten insan, dâimi bir aldanıştadır. Ancak günümüz insanı, her biri birbirinden kıymetli dînin yüce emirlerinin hayâtına müdâhele edilmesini istemiyor ve âdeta; ‘Bırakın beni, istediğim gibi keyfimce yaşayım’ diyor. Kimsenin hayâtına karışmasını, müdâhale etmesini, istemiyor. Bu olabilir mi? Bu ne aymazlık? Hayatta doğru yaşamak için kurallar vardır. Kuralsızlık, başıboşluk her zaman kişiyi felâkete götürür.

Bilinsin ki, hayatta mutlu ve huzurlu yaşamak isteyenler, ancak ve ancak bizi özenle yaratan Rabb’imizin emirlerine tabi olmalılar. İnsan duygu ve hisleriyle insandır. Madde ve materyalist düşünce, hiçbir şekilde insanın........

© Merhaba Haber


Get it on Google Play