We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Kemal Can yazdı: “Olağanüstü hale karşı olağandışı tutum”

47 17 1
15.05.2022

Her hafta, her gün, önemli bir eşiğin daha geçildiğinin, yeni bir döneme girildiğinin söylenmesi rutinleşti. “Artık yeni bir aşamadayız” cümlesinin tazelenme sıklığı, neredeyse hafta seviyesine kadar daraldı. Gezi davası sonucunun etkisi geçmeden bu hafta da Canan Kaftancıoğlu kararı önümüze düştü. Yakın gelecekte yeni ve daha sert örneklerin görüleceği konusunda kuşkusu olan da pek kalmadı. En azından, Erdoğan’ın kendi sözleri ve kişisel tarihi yüzünden parti kapatmaya veya siyasi yasaklara mesafeli olacağı, bunların Bahçeli’nin zorlamaları olduğu gibi saçma iddialar eskisi kadar kolay kullanılamıyor. İktidarın, devleti kullanarak baskıyı artırması, yargıyı uzvu haline getirerek siyasi cezalandırmalar ve operasyonlar için kullanması çok yeni bir durum değil aslında.

Herkes başlangıcı için farklı milatlar veriyor ama senelerdir yaşananlara bakılınca sürekliliği fark etmeye direnenler giderek azalıyor. İktidarın baskı yöntemlerinin, kışkırtma hamlelerinin ve devlet aygıtını kullanarak uygulamaya koyduklarının, girilen yeni yol olmayıp, uzun yolculuktaki doz ve hız değişiklikleri veya virajlar olarak algılanması gerektiği ortada. Biçim, alan, hedef, doz ve hız değişiklikleri önemsiz şeyler değil ve üzerlerine kafa yormakta fayda var elbette. Her karşımıza gelen hadiseye sanki ilk defa oluyormuş gibi tepki vermek ve bundan asla vazgeçmemek de gayet isabetli. Fakat direnme heyecanını, bu şoklarla yaşanan geçici dalgalanmalardan temin etmek yerine, sürekliliğin farkında olarak kalıcılaştırmak ve büyütmek artık daha önemli.

Olağanüstü hal durumu, çok uzun bir süredir iktidarlar tarafından etkili kontrol aracı olarak kullanıyor. Bu sadece baskının görünür biçimde artırdığı son yılların mahsulü değil, en başından itibaren durum hep böyleydi. Özgün bir keşif filan da sayılmaz üstelik. Sıkıyönetimler, darbeler, müdahaleler, olağanüstü hal kararları ve bölgeleriyle çeşitli biçimlerde denenmiş bir yönetme geleneğinden öğrenilmiş yöntem. Sadece endişeler veya olumsuz gelişmelerle sınırlı değil vaziyet. “Şimdi AB’ye giriyoruz, şimdi çözüm sürecindeyiz, şimdi vesayeti........

© Medyascope


Get it on Google Play