We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Işın Eliçin yazdı: Aşı karşıtları nasıl “makbul vatandaş” oldu? – Yeni bir uluslararası tarikat

19 33 1
06.08.2022

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde enfeksiyon hastalıkları uzmanı ve Türk Tabipleri Birliği Pandemi Çalışma Grubu Üyesi Prof. Dr. Esin Şenol, Covid-19 pandemisinin başından itibaren her mecrada bilimsel gerçekleri anlatıp açıklayarak, kamuyu bilgilendirme görevini eksiksiz yerine getirmiş kıymetli bir biliminsanı. 11 Aralık 2020’den bu yana, her hafta Medyascope’ta yayınlanan “Koronavirüs: Doğrular, yanlışlar & Doğru bilinen yanlışlar” programında da hekim meslektaşlarıyla birlikte doğruları anlatmaya devam ediyor.

Prof. Dr. Şenol, iki yıldır aşı karşıtı grupların hedefindeydi ve sosyal medyada kendisini şiddet kullanarak susturmakla tehdit eden bir dernek(*) ve kurucuları hakkında iki defa suç duyurusunda bulunmuş ancak çeşitli gerekçelerle başvuruları işleme konmamıştı. Sosyal medya hesabından Dr. Şenol’dan başlayarak bir dizi insanı öldüreceğini açıkça yazan ve söz konusu dernekle irtibatının kesildiği olaydan sonra duyurulan Mustafa Yücel adlı kişi, 29 Temmuz günü belki de cinayet teşebbüsüyle Şenol’un ofisinin bulunduğu binaya gitti. Şenol ofisinde değildi; kapısına “dana dili” bırakan Yücel hakkında suç duyurusunda bulundu. Bunun üzerine Emniyet Müdürlüğü’nün kendisine yaptığı “davet”e büyük bir nezaket göstererek icabet eden Yücel, yine nezaket kuralları gereği ziyaretini kısa tuttu ve merkezden hemen ayrıldı. Yücel, tehdit savurmaya devam ediyor.

“Devlet beni yalnız bıraktı

Şenol gibi uzun süredir aşı karşıtı grupların hedefinde olan Avusturyalı Doktor Lisa Maria Kellermayr, 29 Temmuz günü Salzburg’a 60 kilometre uzaklıktaki Seewalchen am Attersee’deki kliniğinde ölü bulundu. Savcılık, klinikte üç adet intihar mektubu bulunduğu için otopsiye gerek duymadı. 36 yaşındaki yaşındaki doktorun ölümü kayıtlara intihar olarak geçti.

Kellermayr bir yıla yakındır ölüm tehditleri alıyordu. Geçen kasım ayında aşı karşıtları kliniği önünde eylem düzenlemiş, binaya erişimi saatlerce engellemişti. Kellermayr polis korumasına başvurdu ancak talebine olumlu yanıt alamadı. Bunun üzerine özel bir şirketle anlaştı. Kendisi ve klinikteki diğer doktorların güvenliğini sağlamak ona altı ay içinde 100 bin Euro’ya malolunca, haziran sonunda kliniği kapatmak zorunda kaldı.

Kellermayr, Der Standard gazetesine verdiği son mülakatta “Avusturya devleti beni yalnız bıraktı” diyecekti. Suç duyurusunda bulunduğu kişiler hakkında etkin soruşturma yürütülmemiş; Kellermeyer, aşı ve bilim karşıtı grupların hedef tahtasında olmanın, sistematik bir şekilde şiddete, nefret söylemlerine ve ölüm tehditlerine maruz kalmanın maddi ve manevi yükünü taşımakta çok zorlandığını anlatmıştı.

Avusturyalı doktorun kendini tehdit ettikleri için haklarında suç duyurusunda bulunduğu kişilerden ikisi Almanya’daki Querdenker Hareketi ile irtibatlı. Querdenker, “kalıpların dışında/sıradışı düşünen” anlamında kullanılan bir sözcük. Querdenker Hareketi ise açık bir örgüt yapısı bulunmayan, yekpare bir görünüm de arzetmeyen, Covid-19 aşılarına ve pandemi kısıtlamalarına karşı çıkan çeşitli grupları ve bireyleri şemsiyesi altında birleştirerek protesto ve eylemler düzenleyen bir oluşumu tarif etmek için kullanılıyor.

“Büyük Resmi Görenler” tarikatı

Nisan 2022’de Alman iç istihbaratından sorumlu Anayasayı Koruma Teşkilatı (Bundesamt für Verfassungschutz), Querdenker Hareketi’ni izlemeye aldığını duyurdu. Yetkililer, hareketin liderlerini, başlıca aktörlerini solcu, sağcı, radikal İslâmcı gibi mevcut kategorilerden tek birinin altına sokmakta zorlandıkları için; bu oluşumları demokrasinin altını oymak suretiyle “devleti gayrimeşrulaştırmak” şeklinde özetlenebilecek yeni bir kategori altında izliyorlar. Türkiye’de benzer bir hareket başlatmaya çalışan derneğin ise iktidar/devlet yapısı içinde kollandığını düşündüren olaylar var. Nitekim Türkiye’de sağlık çalışanlarına yönelik şiddetin de cezasızlıktan beslendiğini biliyoruz.

Yine Almanya’ya dönersek… İlk büyük protesto eylemini Stuttgart’ta yaptıkları için kentin alan kodu 711 ile birlikte........

© Medyascope


Get it on Google Play