We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump: “FBI ajanları Florida’daki evimi bastı”

4 4 0
09.08.2022

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, Florida’daki evine FBI tarafından “baskın” yapıldığını ve kasasının açıldığını söyledi. Axios New York Times muhabiri Maggie Haberman tarafından sızdırılan Trump’ın el yazısıyla yazılmış ve çeşitli klozetlere atılmış kağıtların fotoğraflarını yayımladı.

Trump açıklamasında, Florida Palm Beach’teki evinin “büyük bir FBI ajanı grubu tarafından basıldığını” duyurdu.

ABD basını, aramanın, eski başkan Trump’ın Beyaz Saray’dan ayrılırken bazı belgeleri yanında götürdüğü şüphesiyle yapıldığını bildirdi. Trump’ın avukatı Christina Bobb ise NBC News’e, arama sırasında bazı kağıtlara el konduğunu söyledi.

Trump da açıklamasında, ilgili tüm devlet kurumlarıyla işbirliği yaptığını, bu nedenle evine habersiz baskın yapılmasının gerekli ve uygun olmadığını söyledi. Ayrıca evine yapılan baskının 2024’teki başkanlık seçimlerinde aday olmasının önlenmesi için yapıldığını iddia ederek, “Böyle bir baskın ancak yozlaşmış üçüncü dünya ülkelerinde gerçekleşebilir. Ne yazık ki Amerika, daha önce görülmemiş düzeyde yozlaşmış bu ülkelerden biri haline geldi” dedi.

Trump baskın sırasında evinde değildi

Trump baskın sırasında Florida’daki evinde değildi. CNN’e göre eski ABD başkanı New York’ta bulunan Trump Tower binasındaydı.

FBI ve ABD Adalet Bakanlığı’ndan henüz konuyla ilgili bir açıklama yapılmadı. Basında ise baskının, Trump’ın geçen yıl ocak ayında Beyaz Saray’dan ayrılırken bazı gizli belgeleri almasıyla bağlantılı olduğu yönünde haberler yayımlandı.

Trump’ın oğlu Eric Trump, Fox News’e FBI’ın babasının mülkü üzerinde arama yapmasının Ulusal Arşiv kayıtlarının ele geçirilmesine ilişkin bir soruşturmayla ilgili olduğunu söyledi.

Şubat ayında başkanlık kayıtlarının korunmasını yöneten Ulusal Arşiv Dairesi, Adalet Bakanlığı’ndan eski ABD başkanının resmi evrakları kullanmasına ilişkin soruşturulmasını istemişti.

ABD başkanlarının, kanunen görev sürelerindeki tüm mektuplarını, çalışma belgelerini ve e-postalarını Ulusal Arşiv Dairesi’ne aktarmaları gerekiyor. Ancak yetkililer, eski cumhurbaşkanının birçok belgeyi yasadışı bir şekilde yırttığını söylüyor.

Ulusal Arşiv Dairesi, yırtılan bazı belgelerin yapıştırıldığını açıklamıştı. Trump ise resmi belgeleri uygunsuz kullandığına yönelik iddiaları yalanlayarak “Bunlar sahte haber” demişti.

Trump’ın tuvalete attığı yırtık kağıtlar

Donald Trump’ın Beyaz Saray’ın kanalizasyonlarını sürekli olarak kağıt tomarlarıyla tıkadığı anların fotoğrafları, New York Times muhabiri Maggie........

© Medyascope


Get it on Google Play