We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Trump, bugün New York Başsavcısı’na ifade verecek

6 4 0
10.08.2022

Eski Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Başkanı Donald Trump, bugün New York Başsavcılığı’na giderek yeminli ifade vereceğini duyurdu. Trump olayla ilgili “ABD tarihindeki en büyük cadı avının devamı!” dedi.

Trump, kendisi tarafından kurulan sosyal medya platformu Truth Social üzerinden yaptığı açıklamada “ABD tarihindeki en büyük cadı avının devamı” kapsamında New York Başsavcısı Letitia James’i “göreceğini” belirtti. Trump, “Büyük şirketim ve şahsım dört koldan saldırıya uğruyor. Muz cumhuriyeti!” dedi.

Hukuki açıdan zor bir hafta geçiren Trump’ın hangi soruşturma kapsamında ifade vereceği henüz bilinmiyor. Başkanlıktan ayrılırken yanında bazı belgeleri götürdüğü iddiasıyla Florida’daki evi pazartesi günü (8 Ağustos) basılan Trump, salı günü (9 Ağustos) ise vergi kayıtlarının Kongre tarafından incelenmesine karşı açtığı temyiz davasını kaybetti.

Okuyun: FBI, eski ABD Başkanı Trump’ın Florida’daki evini bastı

Trump’ın soruları cevaplama veya sessiz kalma hakkını kullanma yollarından hangisine başvuracağı henüz belli değil. CNN’in edindiği bilgiye göre Trump’ın bazı danışmanları daha önce finansal kayıtları hakkında yeminli ifade verdiği için soruları cevaplaması gerektiğini savunuyor. Diğerleri ise sessiz kalması gerektiğini düşünüyor.

CNN’in edindiği bilgilere göre Trump’ın yakın çevresinde tartışılan başka bir konu da sessiz kalmanın muhtemel siyasi sonuçları. Yakın zamanda 2024 seçimlerinde adaylığını açıklaması beklenen Trump, 2016 seçimlerinde Iowa’da “Eğer suçlu değilsen neden sessiz kalma hakkına sığınıyorsun?” diyerek suskunluğun bir suçluluk belirtisi olduğunu ima etmişti.

Donald Trump’ı bekleyen dava ve soruşturmalar

Eski ABD Başkanı Donald Trump hakkında yürütülen tek soruşturma bu değil. Trump, pek çok dava ve soruşturmayla karşı karşıya. İşte, bu soruşturma ve davaların bir özeti:

Kayıp ulusal belgeler

ABD Ulusal........

© Medyascope


Get it on Google Play