We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Rusya-Ukrayna savaşında 167. gün: Nükleer felaket senaryoları, etrafından dolaşılan mikroçip yaptırımları ve şiddetlenen çatışmalar

5 3 0
09.08.2022

Rusya’nın Ukrayna’ya saldırılarında 166 gün geride kaldı. Zaporojjya Nükleer Santrali etrafında şiddetlenen çatışmalar nükleer felaket senaryolarını arttırırken taraflar birbirlerini suçluyor. İngiliz düşünce kuruluşu Royal United Services Institute tarafından hazırlan rapor Rusya’nın yaptırımların etrafından dolaşarak ordu için gerekli mikroçipleri temin edebildiğini ortaya koydu. Ukrayna, savaşın doğu cephesinde ilerleme kaydederken Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ülkeye 5,5 milyar dolarlık yeni bir yardım paketi sağlayacağını duyurdu.

Zaporojjya’da neler oluyor?

Rus askerleri mart ayında Güney Ukrayna’da Avrupa’nın en büyük nükleer santrali Zaporojjya’nın yer aldığı bölgeyi ele geçirmiş, saldırı sırasında komplekse roketler düşse de reaktörler hasar almamıştı. Herson kentinin de yer aldığı bölge şimdi Ukrayna taarruzunun hedefinde.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, dünkü (8 Ağustos) açıklamasında nükleer santrale yönelik herhangi bir saldırının intihar anlamına geleceğini belirtti ve BM müfettişlerinin kompleksi denetlemesine izin verilmesi gerektiğini söyledi.

Ukrayna hükümeti nükleer santral etrafındaki bölgenin silahsızlandırılmasını talep etti ve BM’e bağlı Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı’nın (IAEA) santrale girmesine izin verilmesi talebine katıldıklarını açıkladı. Rusysa ise IAEA ziyaretine kendilerinin de açık olduğunu duyurdu ancak ziyareti Ukrayna’nın engellediğini iddia etti.

Hâlâ Ukraynalı teknisyenler tarafından işletilen santrale yönelik saldırılarda üç radyasyon sensörünün hasar gördüğü açıklandı. Haftasonu gerçekleşen saldırılarda iki işçinin şarapnel ile yaralandığı bilgisi de Ukrayna tarafından duyuruldu.

Ukrayna’nın devlete ait nükleer enerji şirketi Enerhoatom’un Başkanı Petro Kotin, komplekte 500 Rus askerinin........

© Medyascope


Get it on Google Play