We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

İngiltere’de sivil itaatsizlik çağrısı: “Elektrik ve doğalgaz faturalarınızı ödemeyin”

4 2 0
10.08.2022

İngiltere’de başlatılan “Don’t Pay” (Ödemeyin) Hareketi, ülkede ekim ayında faturalara yansıması beklenen enerji zamlarına karşı sivil itaatsizlik çağrısında bulunuyor. Kampanyada “Milyonlarcamız bu kış enerji faturalarını ödeme imkânına sahip olamayacak. Bunun yaşanmasına izin veremeyiz” çağrısı yapıldı.

80’li yılların sonunda muhafazakar Margaret Thatcher hükümetinin kelle vergisine karşı başlatılan sivil itaatsizlik eyleminin başarıya ulaştığını hatırlatan kampanya, eylem planını şu maddelerle açıkladı:

Ülkedeki 28 milyon elektrik ve doğalgaz abonesinden en az 1 milyonunu sivil itaatsizliğe davet eden hareket, internet sitesinde yer alan bilgiye göre 97 bin kişiden faturalarını ödememe sözünü aldı bile.

Kampanyanın düzenleyicilerinden biri olan Tom, daha önce enerji sektörüne yakın bir işte çalıştığını belirtti. Tom, kampanyada çalışmak için kendisine neyin ilham verdiğini ise şöyle anlattı: “Soğuğa dayanıklılık kazanabilmek veya günü bir-iki öğünle geçiştirebilmek için kendini hazırlayan kanser hastalarıyla konuştum. Bu insanların tüm enerjisi bu korkunç hastalıkla mücadele etmek için harcanmalı. Ve çocuklarını besleyebilmek için........

© Medyascope


Get it on Google Play