We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Erdoğan-Putin zirvesi | Financial Times: “Ankara’nın Moskova ile bağları derinleştikçe Batı’da alarm sesleri çalıyor”

6 2 0
09.08.2022

Batı ülkeleri, NATO üyesi Türkiye’nin Rusya’yla güçlendirdiği ilişki konusunda endişeli. Batı, Türkiye’nin Rusya’nın yaptırımlardan kurtulmasında yardımcı olabileceğini düşünüyor.

AKP Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, 5 Ağustos Cuma günü Rusya’nın Soçi kentinde Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüşmüştü. Görüşmenin ardından ortak bildiri yayımlanmıştı. Bildiride iki ülkenin ticaret ve enerji konularındaki işbirliği de vurgulanmıştı.

Financial Times’a konuşan Batı ülkelerinden altı yetkili, Türkiye-Rusya arasındaki işbirliğin endişelendirici olduğunu söyledi.

Röportajda Avrupa Birliği’nden bir yetkili, 27 ülkenin, Türkiye ve Rusya ilişkisini çok yakından takip ettiğini vurguladı. Yetkililer, Batı ülkelerinin Erdoğan’ın Putin ile ne konuştuğu ve hangi koşullarda anlaştığının belirsiz olmasından da ayrıca endişeli.

“Avrupa Birliği’nin ortak anlaşması olmadan ülkeler Türkiye’ye yaptırım uygulayabilir”

Yetkililer, Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’nin, Rusya ile ilişkilerinin olası yansımaları hakkında henüz konuşmadıklarını söyledi. Röportajda yetkililer, ortak anlaşma olmasa da bazı........

© Medyascope


Get it on Google Play