We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Çin’in “sıfır vaka” politikası kadınları çocuk sahibi olmaktan vazgeçiriyor

5 1 0
09.08.2022

Çin devletinin koronavirüs salgını boyunca artan otoriter yönetiminin kadınları çocuk sahibi olmaktan vazgeçirdiği ortaya çıktı.

Çin’de artan otoriter eğilimler sebebiyle çocuk sahibi olma planlarından vazgeçen kadınlardan biri de Claire Jiang. Jiang’ı vazgeçiren şey; bu yılın ilk aylarında Şangay kentinde maruz kaldığı tam kapanma uygulamaları.

Nisan ayında salgın kurallarına uymadığı gerekçesiyle bir vatandaşa ve üç nesil boyunca ailesine ceza verilmesi tehdidi gündeme gelmişti. Koruyucu kıyafetler giyen yetkililer tarafından ortaya atılan bu tehdit Çin sosyal medyasında “son nesil biziz” etiketi ile protesto edilmiş, bu etiket daha sonra yasaklanmıştı.

Jiang, “Çocuklarımın hükümetin kapına gelip her istediğini yapabileceği bir yerde yaşamanın belirsizliğini çekmesini istemiyorum” diyen o vatandaşın sözlerini içselleştirdiğini belirtti.

Araştırmalar dünya genelinde salgınların ve ekonomik belirsizliklerin tarihte her zaman düşük doğum oranlarına yol açtığını gösteriyor.

Ancak nüfusbilimcilere göre Çin’de“sıfır vaka” politikası sırasında uygulanan sıkı kontroller çocuk sahibi olma arzusunda düşüşe yol açmış olabilir.

Şangay başta olmak üzere pek çok bölgede insanların gelirlerini kaybetmesi, sağlık sistemine veya gıdaya erişim sorununu beraberinde getirmişti.

Çocuk ve yaşlılar da dahil insanların karantina........

© Medyascope


Get it on Google Play