We use cookies to provide some features and experiences in QOSHE

More information  .  Close
Aa Aa Aa
- A +

Araştırma: Ultra işlenmiş gıdalar zihinsel gerilemeye yol açıyor

4 4 0
05.08.2022

Alzheimer Birliği Uluslararası Konferansı’nda (AAIC) sunulan yeni bir araştırmaya göre, günlük kalori alımının yüzde 20’sinden fazlası ultra işlenmiş gıdalardan oluşan bireylerde, beynin karar alma işlevi gören kısımları da dahil olmak üzere bilişsel gerileme gözlemleniyor.

Donmuş pizzalar, paket çorbalar ve hazır yemekler gibi hayatı kolaylaştıran ultra işlenmiş gıdaların kalp ve damar rahatsızlıkları, obezite, diyabet ve kanser ve hatta erken ölüm riskini artırdığı pek çok bilimsel araştırma tarafından daha önce ortaya konmuştu.

Yeni bir araştırma ise, bu gıdaların beynin bilgi işleme ve karar alma merkezi olan frontal lobda da dahil olmak üzere bütünsel bir bilişsel gerilemeye yol açabileceğini saptadı.

Araştırmada ulaşılan bulgulara göre, ultra işlenmiş gıda tüketimi en üst düzeyde olan bireylerin bilişsel gerileme hızı, bu gıdaları en az tüketen bireylere kıyasla yüzde 28, beynin yönetme becerisindeki kayıp hızı ise yüzde 25 daha fazla.

Söz konusu araştırmada yer almayan Harvard Tıp Okulu’nda nöroloji profesörü ve Boston Massachusetts Hastanesi’nde genetik ve yaşlandırma araştırmaları direktörü Rudy Tanzi, araştırma hakkında “Daha derin araştırmaya ve replikasyona ihtiyaç olsa da, yeni sonuçlar oldukça ikna edici ve beyin sağlığını korumakta ve geliştirmekte, yaşlandıkça beyin hastalıkları riskini azaltmada düzgün beslenmenin önemini vurguluyor” yorumunda bulundu.

Yazdığı bir kitapta daha önce ultra işlenmiş gıdaları ele alan Tanzi’ye göre, ultra işlenmiş gıdalarla ilgili temel sorun, bu gıdaların genellikle vücutta ve beyinde sağlıklı yaşlanmaya karşı en büyük tehdidi oluşturan sistematik iltihabı körükleyen şeker, tuz ve........

© Medyascope


Get it on Google Play